Șeful Gărzii de Mediu din București a fost demis

Viorel Glăman a fost demis din funcţia de şef al Gărzii de Mediu Bucureşti. Ministrul interimar al Mediului, Costel Alexe, a făcut o solicitare în acest sens către Garda Naţională de Mediu, după scandalul provocat de poluarea excesivă din Capitală.

Costel Alexe: Vineri ori luni, o nouă conferință de presă. La câte probleme de mediu avem în România, e nevoie de mai mulți comisari, de o mai bună finanțare și o logistică cât mai bună

Costel Alexe, ministrul propus la Mediu a declarat, marți, după ce a primit avizul pozitiv în Comisii, că luni sau vineri va face o nouă conferință de presă pentru a anunța rezultatele controalelor efectuate în ultimele două săptămâni.  Verificările au vizat depozitele de gunoi și stațiile de sortare.

Poluare extremă în București. Depășiri record înregistrate de staţiile de monitorizare a calităţii aerului. Ministrul Mediului: Avem noi suspiciuni de activități industriale în județul Ilfov și în București

Alertă de poluare extremă în București! Ore în șir, aerul a fost irespirabil. Stațiile de măsurare au indicat depășiri record, chiar și de 12 ori, ale limitelor admise la poluarea cu microparticule în suspensie. Incendiile ar putea fi principala cauză, dar nu sunt excluse nici arderile ilegale. Autoritățile au anunțat controale. Primăria Capitalei le-a cerut oficialilor de la Mediu să anunțe rezultatele verificărilor dispuse pentru identificarea surselor de poluare și a solicitat Poliției locale să intensifice controalele, mai ales la periferie, în paralel cu cele de pe șantiere.

Ultima Oră

Cele mai citite