Costel Alexe
Ministrul Mediului, Costel Alexe, a anunțat sâmbătă că executivul nu va implementa în acest an o nouă taxă auto pe mașinile second-hand importate. Ministrul a mai precizat că, săptămânal, i se semnalează sute de probleme de mediu.
Ministrul Mediului: Bucureștenii pur și simplu inhalează otravă. Doamnă Firea, mutați-vă în Capitală!
Ministrul Mediului, Costel Alexe, continuă dezbatarea pe tema poluării din București, în mediul online, el scriind pe pagina sa de Facebook faptul că actualul primar general ar trebui să se mute în Capitală, pentru a vedea că locuitorii acestui oraș „pur și simplu inhalează otravă”.
Ministrul Mediului: Sunt un om al faptelor şi îmi doresc să stopez urgent defrişările ilegale din România
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, afirmă că intenţionează să stopeze urgent defrişările ilegale, însă pentru aceasta este nevoie de modificări ale cadrului legislativ, de reoperaţionalizarea SUMAL şi de restructurarea unor instituţii.
Ministrul Mediului, la ANM: M-aș bucura să mă sunați să îmi spuneți că ninge, să intre urșii în hibernare
Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Costel Alexe, a declarat, marți, la Administrația Națională de Meteorologie (ANM) că s-ar bucura dacă meteorologii l-ar suna „indiferent de ora târzie din noapte” să îi spună că ninge, pentru că așa ar intra și urșii în hibernare.
Ministrul Mediului, Costel Alexe, anunţă constituirea unui grup de lucru pentru modificarea HG 557/2016, privind intervenția în cazuri similare cu cel al ursului rănit
Autoritățile caută explicații în cazul de o cruzime greu de imaginat din Harghita. Cum a fost posibil ca un urs să fie lăsat să agonizeze pe marginea drumului mai bine de 20 de ore. Oamenii și autoritățile n-au avut nicio reacție în tot acest timp. A fost deschis un dosar penal, iar prefectul județului a fost destituit. Întrebările însă rămân. Un grup de lucru s-a întâlnit în această dimineață la ministerul Mediului.

