Premierul Ludovic Orban: Riscul cel mai mare îl avem pe Prut, unde urmează să intre viitura. Două localități amenințate

Am evaluat situația pe moment, am făcut o analiză a riscurilor care există pentru perioada imediat următoare și, evident, am stabilit care sunt toate măsurile care trebuie luate, a subliniat premierul Ludovic Orban la finalul unei ședințe a Comitetului Ministerial pentru Situații de Urgență. Riscul cel mai mare il avem pe Prut unde urmează să intre viitura, a subliniat șeful executivului. La Rădăuți-Prut, viitura va ajunge joi.

Ministerul Mediului reduce taxele cu 30% pentru închirierea plajelor

Guvernul vine în sprijinul operatorilor de plaje în contextul epidemiei de coronavirus. Aproape 450 de agenți economici de pe litoral vor plăti cu 30% mai puțin pentru închirierea zonelor de nisip. Vor fi compensate astfel pierderile financiare pe care le au operatorii de la malul mării în urma măsurilor impuse de Executiv pentru protecția turiștilor.

Peste 1000 de camioane vor transporta copaci distruși de vijelii

Peste 1000 de camioane încărcate cu lemne vor pleca din nordul judeţului Prahova. Sunt copaciii doborâţi de vijelia de la începutul acestui an, la Cheia. Motiv pentru care ministrul Mediului atrage atenția că pe şosele vor putea fi văzute foarte multe mijloace de transport, iar populația din zonă să nu se alarmeze.

Ministrul Mediului, Costel Alexe, despre exploatarea pădurilor: Economia trebuie să funcționeze și în situația de criză

10.000 de avize de exploatare și de transport material lemnos emit pe zi autoritățile din România. Chiar și așa, exportăm de zece ori mai puțin decât importăm, susține ministrul mediului. Costel Alexe susține că economia trebuie să funcționeze și în perioada de criză. Potrivit datelor oficiale, in 5 luni de mandat, s-au emis aproximativ 1,6 milioane de avize pentru transportul de lemn, din care peste jumătate presupun transportul din pădure.

Poluare crescută în București, din cauza unui incendiu la o fostă fermă de porci de la Periș. Fumul degajat poate favoriza infectarea cu noul coronavirus

Bucureștenii din zona de nord a oraşului și cei din zonele limitrofe au simțit de dimineață un miros puternic, înțepător și înecăcios. Potrivit Gărzii de Mediu, acesta provenea de la un incendiu de vegetație și dejecții de la o fostă fermă de porci de la Periș. Fumul degajat poate favoriza infectarea cu noul coronavirus.

Ministrul Mediului, Costel Alexe, despre aerul irespirabil din București: Arde o fostă fermă de porci din Periș. Valorile poluării sunt peste mediile admise

Cetățenii Bucureștiului reclamă că aerul din oraș și în comunele din împrejurimi este irespirabil. Oamenii spun că fumul înecăcios care plutește deasupra Capitalei miroase a petrol, a cauciuc și gunoi ars. Ministrul Mediulșui, Costel Alexe, a declarat în direct la TVR că mirosul insuportabil este cauzat de arderile de la o fostă fabrică de porci din comuna Periș.

Ultima Oră

Cele mai citite