Premierul Nicolae Ciucă anunță măsuri pentru reducerea risipei de energie electrică în instituțiile statului. Becurile cu filament vor fi înlocuite cu becuri pe led, iluminatul mural se va stinge la miezul nopții

În instituţiile statului încep să fie luate măsuri pentru reducerea risipei de energe electrică. Premierul a anunțat că becurile cu filament vor fi înlocuite cu becuri LED, iar iluminatul mural va fi oprit după miezul nopții în ministere și institutile publice. Totodată, Ciucă le-a cerut ministerelor să prezinte un plan de reducere a cheltuielilor cu utilitățile.

Guvernul aprobă Planul de iarnă în domeniul energiei. Ciucă: Nu cred că cetăţenii trebuie să îşi facă probleme

Ordonanța privind compensările la curent și gaze a creat o oarecare rumoare pe piață energetică, dar protejează cetățenii, mai ales pe cei vulnerabili. A declarat președintele Klaus Iohannis, care a admis că unele companii au făcut profituri uriașe în criza energetică. Și premierul Nicolae Ciucă a dat asigurări ferme că, pentru cei nevoiași, utilitățile nu se vor scumpi. Oficialii români recomandă însă instituțiilor și oamenilor să economisească gaze și curent pe cât posibil. Declarația vine în contextul în care producătorii, traderii și furnizorii din energie protestează față de contribuția de solidaritate impusă de stat dar și față de alte reguli noi.

Reuniune a diplomației române la București. Aderarea la OCDE, intrarea în Schengen și susținerea R. Moldova, prioritare pentru România

Criza în care a aruncat lumea războiul declanșat de ruși, noua strategie de securitate și provocările perioadei următoare sunt teme de pe agenda reuniunii diplomației române care a început astăzi la București. Premierul a avut o întâlnire cu șefii misiunilor noastre diplomatice din străinătate, iar președintele le-a transmis că rolul lor e mai important decât oricând. Prioritățile României sunt aderarea la spațiul Schengen și la OCDE.

Ultima Oră

Cele mai citite