Israel: Cercetătorii au găsit o metodă de diagnosticare a cancerului prin analiză de sânge, fără biopsie
O echipă de cercetători israelieni a dezvoltat o metodă de diagnosticare precoce a unei game largi de afecţiuni printr-o simplă analiză de sânge, a anunţat joi Universitatea Ebraică din Ierusalim (HUJI), citată de Xinhua, potrivit Agerpres. Noul test a fost conceput pentru a înlocui biopsiile şi alte proceduri invazive pentru depistarea cancerelor, a bolilor cardiace şi hepatice, a inflamaţiilor şi a problemelor sistemului imunitar, a indicat HUJI.
5 February 2021, 10:30