Mai mulți bolnavi de cancer în pandemie. Asociațiile de pacienți susțin o lege și o zi dedicată supraviețuitorilor acestei boli

Bolnavii de cancer au fost victime colaterale ale pandemiei. Starea multora s-a agravat, iar pentru alții diagnosticul a venit prea târziu din cauza accesului la investigații și tratament. Peste toate, mulți se confruntă cu discriminarea. Asociațiile de pacienți cred că o lege și o zi dedicată supraviețuitorilor de cancer ar duce mai repede problemele bolnavilor pe masa autorităților.

Criză de citostatice la IOB. 16 medicamente foarte importante lipsesc de mai bine de 10 zile. Ministrul Sănătății a cerut un raport privind situația aprovizionării cu citostatice în cadrul institutului

Criza de citostatice la cel mai mare spital pentru bolnavii de cancer din țară. Multi dintre pacienții care fac chimioterapie la Institutul Oncologic din București nu si-au putut continua tratamentul în ultima perioadă. Problemele de aprovizionare durează de peste 10 zile. De săptămâna viitoare, bolnavii vor primi terapiile vitale, după o achiziţie de urgenţă, susțin autoritățile.

IAȘI | Tumoră de 6 cm extirpată cu succes. Pacienta avea șanse minime de supraviețuire, dar după operație s-a refăcut complet

A ajuns la spital cu şanse minime de supravieţuire şi acum este vindecată complet după ce medicii i-au extirpat din creier o tumoră cât o minge de ping pong. Este vorba de o femeie de 60 de ani care a fost operată din cauza unui meningiom, o tumoră benignă care se manifestă abia după ce atinge mărimi apreciabile. Specialiştii ieşeni au reuşit să extragă tumora complet astfel că pacienta s-a recuperat fără niciun fel de sechel.

Ultima Oră

Cele mai citite