Medicul Radu Ţincu, la TVR: Astăzi nu mai vorbim despre intoxicaţii acute. Efectele cumulative pe termen lung ale poluanţilor le găsim în cea mai gravă patologie pe care o avem astăzi, cancerul

Astăzi, la Inspiră România, s-a discutat despre alimentele care pot conţine substanţe toxice. Fiecare dintre noi ne dorim să consumăm mai multe legume şi fructe pentru a ne menţine sănătoşi, dar poluarea şi chiar intervenţia omului ne pot aduce în farfurii adevărate bombe pentru organism. Despre aceste subiecte, au discutat profesoara Nastasia Belc, şefa Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Bioresurse Alimentare, Radu Ţincu, medic primar terapie-intensivă şi toxicologie şi vicepreşedintele ANSVSA Mihai Ponea.

30-40% dintre cancere ar putea fi prevenite prin alimentaţie, potrivit nutriționiștilor. Excesul ponderal poate stimula inflamațiile și poate accelera procesul transformării unor celule normale în altele canceroase

Menţinerea unei greutăţi corporale normale şi evitarea alimentelor procesate, includerea în meniu a surselor de probiotice, dar şi a unei varietăţi cât mai mari de alimente de origine vegetală, ar putea constitui atât o armă extrem de puternică în calea afecţiunilor oncologice, cât şi un aliat important în tratamentul acestora.

Pacienţii diagnosticaţi cu cancer, internaţi în saloanele secţiei de Oncologie de la Spitalul Municipal din Timişoara, stau în frig

Situaţie revoltătoare la Timişoara. Pacienţii diagnosticaţi cu cancer, care trec prin tratamente chinuitoare, sunt nevoiţi să tremure de frig în saloane, la temperaturi de 10 - 15 grade Celsius. Totul după ce societatea de termoficare a oraşului a decis să scadă temperatura apei din calorifere, din cauza epuizării stocului de cărbune. Conducerea Primăriei Timişoara îşi cere scuze şi dă vina pe vechile administraţii pentru situaţia dezastruoasă în care a ajuns Colterm.

Klaus Iohannis: Planul Național de Combatere a Cancerului are toată susținerea mea. Nu putem construi o Românie a viitorului fără să fim atenți la starea de sănătate a cetățenilor noștri

România a lansat Planul Naţional de Combatere a Cancerului, proiect susținut de președintele României, o strategie necesară pentru accesarea unor fonduri europene destinate sănătății, în valoare de 4 miliarde de euro. Evenimentul a avut loc la Palatul Cotroceni, iar președintele Iohannis a explicat că planul pune accent pe depistarea timpurie a primelor semne de boală și că se caută soluții pentru finanțarea îngrijirilor paliative.

"Cancerul nu trebuie să fie înfruntat singur". Un spital oncologic a fost transformat pentru o seară în sală de spectacole şi cinema

Cancerul nu mai este o sentinţă. Supravieţuitoare ale acestei maladii transmit acest mesaj, în pragul sărbătorilor, în special celor care abia au primit diagnosticul. Un psihic bun este la fel de important ca tratamentul pentru pacienţii cu cancer, iar medici din Bucureşti şi-au dorit să fie din nou alături de pacienţii lor şi au organizat o seară de terapie prin muzică, artă şi film.

Ultima Oră

Cele mai citite