cadre medicale
România a depășit o săptămână neagră în ceea ce privește numărul cazurilor de COVID-19, peste zece mii. Pe de altă parte, specialiștii se așteaptă ca astăzi și în zilele următoare numărul cazurilor să sară de două mii.
17 septembrie, Ziua Mondială a Siguranței Pacienților. „Siguranța cadrelor medicale înseamnă siguranța pacienților”
La 17 septembrie 2020, Organizația Mondială a Sănătății, partenerii internaționali și toate țările lumii sărbătoresc Ziua Mondială a Siguranței Pacienților. Tema acestui an este „Siguranța cadrelor medicale, o prioritate pentru siguranța pacientului”.
Piața forței de muncă din sănătate are nevoie de competențe legate de inteligența artificială
Piața forței de muncă din domeniul sănătății are nevoie imediată de competențe legate de inteligența artificială, reiese dintr-un raport al EIT Health și McKinsey. Potrivit raportului, abilitățile digitale de bază, știința biomedicală și a datelor, analiza datelor și fundamentele genomicii vor fi elemente esențiale, dacă tehnologiile de AI și machine learning vor fi introduse în serviciile de sănătate.
Spitalele din România au devenit focare de răspândire a virusului. Cadrele medicale, transformate în pacienți
Problema cadrelor medicale infectate devine din ce în ce mai acută în toată ţara, aşa că ne vom îndrepta atenţia asupra acestui subiect în minutele următoare. Rând pe rând, tot mai multe spitale din România au devenit din locuri de vindecare, focare de răspândire a virusului. Iar cadrele medicale au devenit la rândul lor pacienţi.
Cadre medicale extenuate: "Simţim fiecare picătură de sudoare". Guvernul caută soluții
Salariile angajaților din direcțiile de sănătate publică vor crește, iar cadrele medicale detașate vor primi un spor de 50 la sută. Sunt doar două dintre promisiunile obținute de sindicate după discuțiile cu premierul și ministrul Sănătății. Apar între timp tot mai multe mărturii ale specialiștilor din linia întâi, extenuați acum și din cauza căldurii, mai ales atunci când lucrează în corturi, la triajul bolnavilor. Iată ce ne povestește un medic întors la lucru după ce s-a vindecat de covid.
Peste 2.100 de români asimptomatici, externați după 10 zile, alți 727 - la cerere
Aproape 2.900 de români care au COVID-19 s-au externat, cei mai mulți fiind asimptomaticii, care au ieșit din spitale după 10 zile de la depistare, potrivit raportului de miercuri al Grupului de Comunicare Strategică.
Încă 10 cadre medicale de la spitalul din Galați, infectate cu COVID-19. Numărul total se apropie de 100
Situația devine îngrijorătoare la Spitalul Clinic de Urgență Sf. Apostol Andrei, din Galați, după ce alte 10 cadre medicale au aflat, în ultimele 24 de ore, că sunt infectate cu noul coronavirus. Numărul total se apropie de 100.
Mureș: Două cadre medicale de la Spitalul Județean, confirmate pozitiv cu noul COVID
Două cadre medicale de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş au fost confirmate pozitiv cu noul COVID-19. Acestea au fost internate la Secţia Clinică Boli Infecţioase a Spitalului Clinic Judeţean Mureş.
Moment de reculegere în memoria ambulanțierului mort din cauza COVID-19
Echipajele din staţiile de Ambulanță din toată ţara au ţinut un moment de reculegere pentru colegul lor de la Suceava, răpus de coronavirus. Ambulanţierii au făcut o pauză de câteva minute și au pornit sirenele și girofarurile mașinilor în amintirea bărbatului de 53 de ani a cărei profesie era salvarea de vieți.

