Protest spontan la Spitalul de Urgență din Craiova. Nemulţumirile cadrelor medicale: nu au primit vouchere de vacanţă, lipsa căldurii în spital, nu există personal suficient

Protest masiv la cel mai mare spital din Oltenia! Zeci de asistente, infirmiere și brancardieri de la Spitalul Județean Craiova au ieșit să își strige nemulțumitirile. Lipsa personalului, a medicamentelor și materialelor sanitare sunt doar câteva dintre ele. Angajații sunt suparăți și pentru că nu au primit vouchere de vacanță. Lista cu nemulțumiri este lungă. Oamenii amenință cu blocarea activității, dacă situația nu se va schimba.

Peste 600 de angajați de la Ambulanță au ieșit în stradă. Promisiuni din partea guvernanților

Sindicaliştii de la Ambulanţă continuă protestele. Ei sunt îngrijorați că le-ar putea scădea salariile de la 1 ianuarie dacă vor fi mutate contribuțiile în sarcina angajatului. Și starea proastă a ambulanțelor din toată țara se adaugă pe lista problemelor. Întors din Parlament, unde a fost respinsă moţiunea pe Sănătate, ministrul Florian Bodog le-a promis că nu vor exista scăderi salariale și că, în ședința de guvern de astăzi, va fi adoptată ordonanţa de urgenţă privind achiziția de ambulanţe.

Noi proteste în sănătate. Aproximativ 200 de persoane au demonstrat în fața Ministerului Muncii

Angajații din sistemul sanitar au ieșit, luni, din nou în stradă. Reprezentanții celui mai mare sindicat din sistemul sanitar, Federația Sanitas, au pichetat Ministerul Muncii. Protestele vor continua toată săptămâna. Medicii, asistentele, infirmierele, brancardierii, dar și angajații din alte domenii, sunt nemulţumiţi că le vor scădea veniturile, din cauza modificărilor legislative ce vor intra în vigoare la 1 ianuarie.

Medicii anunță proteste din 28 septembrie

Toamna aduce proteste ale medicilor. Doctorii afiliaţi Federaţiei "Solidaritatea Sanitară" anunţă că, la sfârşitul săptămânii viitoare vor începe să picheteze Ministerele Muncii şi Sănătăţii.

Ultima Oră

Cele mai citite