Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara începe să revină la normalitate. În Secția de Pneumologie se pot interna din nou pacienţi non-Covid

După mai bine de trei luni în care a reprezentat salvarea pacienților infectați cu Covid-19, Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara începe să revină la normalitate. În Secția de Pneumologie se pot interna din nou pacienţi care nu sunt infectaţi cu noul coronavirus. Toate saloanele au fost dezinfectate, iar zece bolnavi sunt deja sub tratament.

#RespectCelorDinLiniaIntai | De la declanșarea epidemiei, pompierii bucureșteni au fost solicitați de peste 1.400 de ori să transporte persoane infectate

Realitatea ultimelor săptămâni a schimbat modul de viață și stilul de lucru. Suntem cu toții afectați, dar unii profesioniști precum medicii, polițiștii sau pompierii au dat piept cu noi misiuni periculoase. Strâns legate de lupta cu virusul care ne-a dat viața peste cap. Evenimentele nefericite la care interveneau ca să salveze vieți, precum incendii și accidente auto, s-au redus semnificativ. Coronavirusul este acum inamicul cel mai puternic, nevăzut și înspăimântător.

Ultima Oră

Cele mai citite