Bolnavii internați la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Craiova stau în frig

Spitalul Judeţean de Urgenţă din Craiova, cel mai mare din Oltenia, nu este încălzit de la începutul acestui sezon rece. Instalația de încălzire nu mai funcționează, iar reparațiile sunt întârziate pentru că firma care face lucrările a cumpărat piese de schimb din afara UE. Bolnavii internați sunt nevoiți să se încălzeacă la aeroterme şi calorifere electrice.

Tratamentele care nu sunt disponibile în sistemul de stat ar putea fi decontate la clinicile private din România, dacă prețul serviciilor va fi mai mic decât în străinătate

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a discutat, marţi, cu Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private (PALMED), printre temele abordate numărându-se posibilitatea extinderii şi la furnizorii de servicii medicale din ţară a prevederilor Ordinului 50/2004 privind metodologia de trimitere a unor categorii de bolnavi pentru tratament în străinătate, dar şi introducerea serviciilor de telemedicină în Contractul-Cadru.

Numărul deceselor cauzate de virusul gripal a ajuns la 38. Pintea: În unitățile școlare au fost raportate 5.823 de cazuri de gripă, suspendarea cursurilor de vineri este justificată

România este în pragul epidemiei de gripă. Sunt tot mai multe îmbolnăviri, iar numărul morţilor a ajuns la 38. Numai astăzi au fost confirmate 4 decese. Ministrul Sănătăţii a anunţat măsuri suplimentare de prevenire a răspândirii virusului. Şcolile şi grădiniţele trebuie dezinfectate până luni. 'Dacă va fi declarată epidemie, cursurile nu vor fi suspendate', a precizat Sorina Pintea.

Solidaritate cu bolnavii de lepră de la Tichileşti, a căror alocație de hrană este de 11 lei pe zi

Solidaritate impresionantă cu bolnavii de lepră de la Tichilești. Un apel pe o rețea de socializare cerea sprijinul celor care pot dona fructe și legume pentru iarnă, întrucât alocația de hrană pentru pacienți nu permite un meniu diversificat. În doar câteva zile, au fost donate mii de produse alimentare care vor ajunge la bolnavi. La Constanța, s-au mobilizat câteva zeci de producători dar și oameni simpli, care au adus alimente, legume, fructe, apă sau zahăr.

Noi tratamente vor fi incluse pe lista medicamentelor compensate. Producătorii se tem că banii vor fi luați din taxa clawback

Una caldă, una rece pentru bolnavii care depind de anumite medicamente. Ministerul Sănătății introduce pe lista de compensate și gratuite noi tratamente pentru afecțiuni oncologice, dermatologice, cardiovasculare, HIV şi diabet. În schimb, producătorii atrag atenția că peste două mii de medicamente vor dispărea din farmacii și spitale.

Ultima Oră

Cele mai citite