bolnavi
Umilinţă fără margini pentru bolnavii din Bihor. Deşi nu se pot mişca, mai mulţi oameni cu afecţiuni grave au fost chemaţi de funcţionarii Casei de Asigurări de Sănătate ca să le elibereze nişte adeverinţe. Iar persoana care are grijă de ei i-a adus cu o maşină şi i-a cărat cu pătura sau cu targa până în holul instituției. Cazul a ajuns în atenția premierului, iar ministrul Sănătății Florian Bodog a cerut verificări.
A fost deconectată de la aparate fără acordul familiei. Anchetă în cazul femeii din Vaslui care a intrat în comă la 10 minute după externare
Scandal cu bătaie pe holurile Spitalului de Urgență din Vaslui. Pacienta care a intrat în comă la zece minute după ce medicii i-au făcut o clismă și au trimis-o acasă, a fost deconectată de la aparate și a murit. Rudele n-au fost nici măcar consultate și au sărit să-i linșeze pe medici. Îi acuză de neglijență și spun că vor face plângere la Poliție și la Colegiul Medicilor. Doctorii susțin însă că femeia avea șanse de supraviețuire extrem de mici, așa că au ales varianta deconectării.
O femeie din Vaslui a intrat în comă imediat după externare. Familia ei acuză medicii de neglijență
Anchetă la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean Vaslui. O pacientă de 62 de ani a fost lăsată să plece acasă la numai câteva ore după ce ajunsese la spital. Şi, în scurt timp, a intrat în comă. Acum, familia ei acuză medicii de neglijenţă şi tratament superficial. Ştie întreaga poveste Roxana Bratec de la Iaşi.
Liber la exportul paralel de medicamente. Legea, contestată de pacienți, merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis
Companiile care deţin farmacii pot avea în portofoliu şi firme distribuitoare de medicamente, potrivit unei legi adoptate de parlament. Pacienţii se tem că, astfel, firmele vor putea inventa scheme prin care să retragă unele medicamente din farmacii şi să le trimită la export, la preţuri mult mai mari. Cu toate că asemenea manevre ar fi ilegale.
Transplantul pulmonar în ţară, blocat. Ministrul Sănătăţii anunţă că trebuie modificată legislaţia
Ministrul Sănătăţii s-a răzgândit în privinţa transplantului pulmonar realizat la clinica Sfânta Maria din Capitală.
Heliport pe spitalul de urgenţă din Oradea. Elicopterele SMURD vor putea prelua pacienţii în stare gravă mult mai rapid
Elicopterele pot ateriza acum şi pe spitalul de urgenţă din Oradea. Se scurtează astfel foarte mult timpul în care un pacient aflat în stare gravă ajunge în sala de operaţie sau la terapie intensivă. Este şi primul heliport funcţional pe un spital din ţară.
Verificări la spitalul Sf. Maria din Capitală, după scandalul transplantului pulmonar. Ministrul Sănătăţii: Va prima siguranţa pacienţilor
Agenţia Naţională de Transplant face un control la Spitalul Sfânta Maria din Capitală. Decizia a fost luată de ministrul Sănătăţii şi primarul Capitalei, care vor să vadă dacă centrul îndeplineşte criteriile pentru realizarea transplanturilor pulmonare. Culmea, este trimisă în inspecţie chiar instituţia care acum un an a decis că la Sfânta Maria pot fi făcute astfel de intervenţii în condiţii sigure pentru pacienţi.
Pacienţii români nu mai sunt primiţi la clinica austriacă AKH pentru transplant de plămâni. Explicaţiile directorului executiv al ANT
Lovitură cruntă pentru românii care aşteptau cu sufletul strâns un transplant pulmonar salvator. Clinica AKH din Viena a anunţat oficial că nu mai are loc şi pentru pacienţii de la noi din ţară. Ministrul Sănătăţii acuză spitalul din Viena că a reziliat unilateral contractul, fără să aibă acest drept. Iar în acest fel ar fi încălcat legea. Prof. dr. Radu Deac, directorul executiv al Agenţiei Naţionale a Transplantului, a explicat pentru Ora de Ştiri că decizia austriecilor nu a fost una doar pentru români, ci clinica a restrâns transplanturile eliminându-i pe toţi ceilalţi pacienţi străini.
Zeci de jurnalişti TVR au donat sânge pentru bolnavii din spitale
Jurnaliştii TVR vă invită să îi ajutaţi pe bolnavii care au nevoie de sânge. Pentru că acum medicii sunt nevoiţi să amâne operaţiile din cauză că numărul donatorilor este mic, angajaţii Televiziunii Române au donat viaţă. O pungă de sânge salvează trei oameni.

