bolnavi
Pandemia de COVID-19 ne-a dat viețile peste cap, iar tot universul a început să se învârtă doar în jurul coronavirusului. În tot acest timp, o categorie importantă de bolnavi a fost neglijată. Paciețnii oncologici. Unii, din teama de a nu se infecta, nu au mers la timp la controale, alții nu au avut unde, pentru ca multe spitale s-au transformat în unități suport covid, iar accesul la tratament și analize a fost îngrădit.
Bolnavii care fac un tratament oncologic cu citostatice sau radioterapie se pot vaccina anti-COVID? Medici de top din mai multe specializări au răspuns, în direct la TVR, la întrebările telespectatorilor
Telespectatorii TVR au vrut să afle dacă bolnavii care urmează un tratament oncologic cu citostatice sau cei care fac radioterapie se pot vaccina anti-COVID.
Spitalul de Recuperare din Cluj, protocol de reabilitare post COVID-19. Pacienții beneficiază de consult de specialitate și de evaluări, analize de laborator sau explorări imagistice și electrofiziologice
Spitalul de Recuperare din Cluj-Napoca tratează persoanele care au rămas cu probleme de sănătate după infectarea cu coronavirus. Aici se pot realiza proceduri complexe cu aparatură modernă.
Reabilitare cu fonduri europene la Spitalul Județean de Urgență din Craiova. Pacienții internați la Oncologie și Dermatologie vor avea parte de condiții mai bune
Pacienții internați la Oncologie și Dermatologie la Spitalul Județean Craiova vor avea parte de condiții mai bune. Cele două clinici vor fi reabilitate din fonduri europene. Contractul de atribuire a lucrărilor a fost semnat astăzi și are o durată de doi ani.
Aparatul salvator pentru bolnavii de COVID, necesar recoltării plasmei, lipsește la Cluj din cauza birocrației
Orașul Cluj care are una dintre cele mai mai rate de infectare cu virusul SARS COV 2 și, cu toate acestea, nu dispune de un aparat pentru recoltarea plasmei salvatoare pentru pacienții în stare gravă. De vină e birocrația: aparatul lipsește pentru că nu a fost depusă.
15 pacienți Covid, aflați în stare gravă, sunt transferați de la București în Moldova
15 pacienți infectați cu virusul SARS CoV-2, aflați în stare gravă, sunt transferați joi de la București în Moldova. Aceștia sunt mutați la mai multe spitale cu ajutorul unor aeronave ale Forţelor Aeriene Române. În timpul zborului, pacienții sunt însoțiți de echipe medicale.
Galați: La secția ATI Covid au fost unite paturile ca să încapă mai mulți pacienți
Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Galați dedicată bolnavilor de Covid-19 este arhiplină, iar cadrele medicale au fost nevoite să unească paturile, astfel încât să încapă mai mulți pacienți. Medicii nu știu ce se va întâmpla dacă numărul pacienților va continua să crească.
Soluții pentru bolnavii de Covid aflați acasă. Medicii din Timișoara vor să asigure oxigen la domiciliul pacienților
Timișoara face un nou pas pentru a-i ajuta cât mai mult pe pacienții cu forme ușoare de Covid care se tratează la domiciliu.
În Spitalul de Urgență din Sibiu nu mai este niciun pat liber pentru bolnavii infectați cu SARS-CoV-2
Containerele montate în urmă cu o lună din fondurile alocate de Consiliul Județean Sibiu au suplimentat capacitatea de spitalizare pentru pacienții COVID cu 52 paturi, ajungându-se, în prezent, la 177 de paturi. Marți, niciun pat nu mai este liber.

