Biserica Ortodoxă Română
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a declarat miercuri că Arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, are dreptul să se exprime liber pe orice temă, dar strict personal şi nu în numele Bisericii Ortodoxe Române, care comunică prin Sfântul Sinod şi prin Cancelaria acestuia.
Mitropolitul Banatului le-a oferit alimente nevoiașilor. ÎPS Ioan Selejan: Toți aceia sunt frați cu mine, așa că nu aș fi putut astăzi să stau la o masă, singur
Dăruind de Sfântul Ioan. Astfel și-a început ziua Înalt Prea Sfinția Sa Ioan Selejan. Mitropolitul Banatului le-a dus prânzul celor aflaţi în Centrul de Suport pentru Situații de Urgență și le-a ascultat poveștile. A pregătit și un dar consistent: 4 tone de alimente pentru nevoiașii timișoreni, dar și pentru migranți.
Patriarhul Daniel, mesaj de Anul Nou 2022: Adresăm tuturor doriri de sănătate şi fericire, pace şi bucurie
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a adresat urări de sănătate şi fericire, pace şi bucurie în mesajul transmis cu prilejul Anului Nou 2022.
21 decembrie 1989, ziua în care am aflat despre primii martiri
La București izbucnea acum 32 de ani Revoluția împotriva comunismului. 21 decembrie este ziua în care am aflat despre primii martiri.
Patriarhul Daniel s-a vaccinat anti Covid: Poziţia oficială a Bisericii rămâne aceeaşi. Să se sfătuiască fiecare credincios cu medicul de familie
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a confirmat că s-a vaccinat anti Covid. Jurnaliștii au încercat să afle cu ce ser a fost imunizat și dacă a primit inclusiv doza booster. Patriarhul nu a oferit detalii dar îi sfătuiește pe credincioși să asculte de medici.
Noi mesaje controversate de la Arhiepiscopul Tomisului. Un preot de la Mănăstirea Sihăstria susține că pandemia de Covid-19 nu e chiar atât de periculoasă. Patriarhia Română îndeamnă din nou credincioșii să asculte sfaturile medicilor
Arhiepiscopul Tomisului contestă din nou în fața enoriașilor măsurile de prevenire a răspândirii noului coronavirus. Inaltpreasfințitul Teodosie a susținut că nimeni nu se îmbolnăvește din Sfânta Împărtășanie, chiar dacă mii de oameni folosesc aceeași linguriță. Iar la Mănăstirea Sihăstria din Neamț, un preot le-a spus enoriașilor că pandemia de COVID este aproape nimic în comparație cu alte epidemii. Sunt mesaje care pot avea urmări grave, atrag atenția medicii, copleșiți de avalanșa de informații false.
Preotul Bisericii Sfântul Dumitru din Bistrița, fost asistent medical, i-a sfătuit pe oameni să meargă la vaccinare: E o formă de iubire creștină. Centre mobile de imunizare amenajate în curțile lăcașurilor de cult
Tot mai mulţi preoți și episcopi îi îndeamnă pe credincioşi să nu se mai informeze din surse neautorizate şi să accepte cu încredere recomandările medicilor. În curtea unor biserici s-au amenajat inclusiv centre de vaccinare la care s-au format şi cozi în acest sfârşit de săptămână.
Arhiepiscopia Bucureștilor oferă capele pentru păstrarea temporară a trupurilor decedaților de COVID-19. Morgile sunt insuficiente
Arhiepiscopia Bucureştilor va pune la dispoziţia autorităţilor sanitare capelele de exterior din cadrul spitalelor, capelele mortuare de la parohiile din imediata apropiere şi cele ale cimitirelor parohiale din imediata proximitate, în condiţiile în care morgile unităţilor spitaliceşti au devenit insuficiente.
Patriarhul Daniel îndeamnă la respectarea cu strictețe a sfatului medicilor și a măsurilor sanitare hotărâte de autorități. El le cere episcopilor să se abțină de la comentarii despre vaccin și pandemie
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, le-a trimis episcopilor din subordine o circulară internă, prin care le cere să se abțină de la comentarii despre vaccin și pandemie. Preafericitul critică faptul că unii ierarhi au încălcat disciplina internă a Bisericii Ortodoxe și dă exemplul Episcopului de Giurgiu, Ambrozie, care a susținut că vaccinurile anti-COVID ar fi expirate. Pentru declarațiile sale, ierarhul de Giurgiu are acum și dosar penal.

