Jumătate din București, fără apă caldă. Situația ar mai putea dura cel puțin o săptămână, a anunțat compania Termoenergetica

În plin cod portocaliu de caniculă, mai mult de jumătate dintre bucureșteni nu au apă caldă. La temperaturi care depășesc 40 de grade, oamenii sunt nevoiți să încălzească apă la aragaz pentru a se putea spăla. Ceea ce ridică și mai mult temperatura în locuințele deja încinse. Disperați, și pentru că nu mai au încredere că autoritățile vor rezolva curând problema, mulți bucureșteni caută boilere electrice.

Soluțiile la problemele energiei termice, în viziunea lui Nicușor Dan: ELCEN să fie preluat de Primăria Capitalei, iar sumele alocate pentru schimbarea rețelei de termoficare să fie majorate la 2,5 miliarde de lei pe an

Primarul Capitalei a avansat astăzi, într-o conferință de presă, mai multe soluții pentru ca bucureștenii să aibă apă caldă și căldură cât mai curând. Acestea țin de accesarea de către ELCEN a fondurilor europene, de majorarea alocărilor de bani de către Primăria Generală pentru schimbarea rețelei de termoficare și de ridicarea plafonului de îndatorare a Municipiului București la rectificarea bugetară din această lună.

Ultima Oră

Cele mai citite