Căldura și apa caldă în apartamente, provocări majore în Capitală | Tu votezi România!
Furnizarea energiei termice în Bucureşti s-a dovedit o provocare majoră pentru toate echipele care au administrat Capitala după anii ’90. Bucureștenii care stau la bloc s-au învăţat cu lipsa apei calde şi a căldurii din sistemul centralizat. Iar unii s-au adaptat la situaţiile neprevăzute care apar des din cauza infrastructurii învechite sau a lipsei investiţiilor necesare. Până acum, primarii au reuşit să modernizeze doar o treime dintre conductele principale, vechi de peste 40 de ani.
Indiferent de anotimp, în Bucureșți avariile la sistemul energetic apar aproape zilnic. Oamenii care depind de rețeaua publică rămân fie fără apă caldă, fie fără căldură, iar uneori lipsesc ambele utilități. Lucrările pentru reparațîi sunt la tot pasul, atât pe bulevarde, cât și printre blocuri.
În ultimii 15 ani, au fost modernizati 250 de km din cei 1.000 care formează rețeaua primară de conducte.
Problema este că până când rețeaua primară de conducte nu va fi modernizată complet, pierderile rămân aceleași.
Potrivit datelor oficiale puse la dispoziție de către Primăria Generală, din cauza conductelor mai vechi de 40 de ani, în fiecare oră se duc în pământ aproape 2.000 de tone de apă fierbinte. Totul, pe cheltuiala bucureștenilor.
De-a lungul anilor, administrațiile care s-au succedat în Bucureșți au căutat în van soluții. Una dintre acestea a fost înființarea în 2019, a unei noi companii, Termoenergetica. Aceasta a preluat activitatea Radet, societatea plină de datorii și intrată în faliment. S-a luat în calcul și fuziunea dintre Termoenergetica și Elcen. Și s-a vorbit inclusiv despre folosirea apei termale.
În prezent, Termoenergetică furnizează energie termică pentru aproximativ 562.000 de apartamente, reprezentând aproximativ 8.200 de blocuri de locuinţe şi 320 imobile, în care trăiesc 1,2 milioane de locuitori. Totodată, această furnizează agent termic şi pentru aproximativ 4.900 de instituţîi.

