1 octombrie este data limită până la care ELCEN, aflată în subordinea Ministerului Energiei, trebuie să achiziționeze gazul pentru funcționarea la iarnă a celor 4 CET-uri care asigură apa caldă și căldura peste iarnă bucureștenilor. Situația este însă blocată de o datorie de aproape 1 miliard de lei pe care ELCEN trebuie să o încaseze de la Termoenergetica, o companie a Primăriei Capitalei. Datoria a fost acumulată în principal din cauza pierderilor din conductele vechi.
Compania Municipală Termoenergetica Bucureşti (CMTEB) anunţă încheierea perioadei de furnizare a energiei termice către consumatorii racordaţi la sistemul centralizat, începând de marţi.
Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a reacționat în cazul societății Termoenergetica, care asigură căldura și apa caldă în Capitală, și care este la un pas de a fi executată silit de ELCEN, din cauza datoriilor. În lipsa unor soluții rapide, agreate de cele două companii, conturile Termoenergetica pot fi oricând blocate, iar societatea ar intra în insolvenţă.
Fiori reci pentru bucureşteni în pragul iernii. Termoenergetica, societatea care asigură căldura și apa caldă în Capitală, este la un pas de a fi executată silit de ELCEN, din cauza datoriilor. În lipsa unor soluții rapide, agreate de cele două companii, conturile Termoenergetica pot fi oricând blocate, iar societatea ar intra în insolvenţă.
Compania Termoenergetica intenţionează să instaleze pompe de căldură în nordul Capitalei, în special în zona Aviaţiei, unde furnizarea agentului termic a fost deficitară în ultimii ani, a anunţat, miercuri, primarul general, Nicuşor Dan.
Primarul Capitalei a avansat astăzi, într-o conferință de presă, mai multe soluții pentru ca bucureștenii să aibă apă caldă și căldură cât mai curând. Acestea țin de accesarea de către ELCEN a fondurilor europene, de majorarea alocărilor de bani de către Primăria Generală pentru schimbarea rețelei de termoficare și de ridicarea plafonului de îndatorare a Municipiului București la rectificarea bugetară din această lună.
În timp ce bucureștenii rămân tot mai des fără apă caldă, modernizarea cu bani europeni a reţelei de termoficare din Capitală se împiedică în birocrație. Primăria Capitalei nu a finalizat încă licitația pentru desemnarea constructorului și riscă să piardă 1,3 miliarde de lei. Banii ar urma să finanțeze lucrările pentru mai bine de 100 de kilometri de reţea primară.
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a estimat, vineri, că preţul gigacaloriei va creşte la circa 600 de lei, iar Consiliul General va decide cât din această sumă va achita municipalitatea.