Problema termoficării în București va fi discutată într-o ședință, mâine, la Primăria Capitalei, cu ministrul Energiei

19 January 2026, 16:37

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a confirmat astăzi că mâine, marți, va avea loc o nouă întâlnire cu primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, pentru a discuta problema termoficării din București.

Am stabilit o întâlnire mâine cu primarul general al Capitalei, împreună cu colegii de la ELCEN și cu operatorul de transport și distribuție, a confirmat, luni, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la conferința de presă de după întrunirea Comandamentului Eenergetic Național.

Ministerul Energiei a comandat anul trecut un studiu, printr-un program cu Banca Mondială, care să analizeze termoficarea, care va fi finalizat în aprilie. Vom ști foarte clar cât trebuie să investim și unde în cele 27 de orașe in România care au sisteme de încălzire centralizat pentru operație, a informat ministrul Bogdan Ivan. În 2026 punem bazele unei finanțări reale, pe următorii cinci ani, predictibile, pentru fiecare municipalitate din România care astăzi are sistem centralizat de termoficare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite