Se scumpește căldura în București. Creșterea prețului va fi de aproximativ 20%

Romgaz va livra gaze termocentralelor la preț dublu față de cel de acum, ceea ce înseamnă că bucureștenii vor plăti mai mult pentru a beneficia de căldură, la iarnă. În timp ce Romgaz spune că prețul este confidențial, directorul Elcen susține că este un preț bun, în condițiile actuale ale pieţii gazelor. Iar Primăria Capitalei nu știe cu cât va subvenționa diferența de preț.

BUCUREȘTI Primele țevi schimbate dintr-o rețea de termoficare ciuruită. În acest an se înlocuiesc 5% dintre ele

Rețeaua de termoficare din Capitală a intrat de azi în reparații. Nu vor fi gata mai mult de 54 de kilometri în acest an, care înseamnă foarte puțin, 5% din rețeaua veche și cârpită. E un început bun, cred specialiștii din energie și o veste mare pentru bucureștenii din cartierele în care se fac aceste modernizări. Deocamdată stau în frig și cu apă mai mult rece la robinete.

Problema încălzirii în București este pasată guvernului. Capitalul pe care primăria s-a angajat că îl va vira în contul noii companii, Termoenergetica SA, există doar pe hârtie

La nici două săptămâni de când noua companie a Primăriei generale, Termoenergetica SA, a preluat oficial RADET-ul, au început să apară și primele probleme. Capitalul de 645 de milioane de lei, bani pe care primăria s-a angajat că îi va vira în contul noii companii, există doar pe hârtie. Prin urmare, există temeri serioase că, din ianuarie, ELCEN va ajunge la vechiul impas și cu Termoenergetica: dotarii acumulate și amenințări cu sistarea caldurii și a apei calde. Totul pe nervii celor peste 1,2 milioane de bucureșteni abonați la sistemul centralizat.

Ultima Oră

Cele mai citite