Primarii postdecembriști ai Bucureștiului. De la Crin Halaicu la Nicușor Dan. Cum a devenit PMB trambulina pentru Cotroceni
Primăria Generală a Capitalei a fost dintotdeauna o poziţie râvnită de competitorii electorali. Greutatea şi notorietatea funcţiei s-au dovedit a fi trambulina pentru ascensiunea în demnităţi şi mai înalte. Unii dintre edilii Bucureştiului au devenit şefi de guvern sau preşedinţi ai ţării.
Bucureștiul a avut după Revoluție 14 primari, dintre care 4 interimari și doi numiți imediat după ’89 de FSN, Frontul Salvării Naționale, potrivit informațiilor ofciale de pe site-ul Primăriei Generale.
Primele alegeri pentru primăria capitalei au avut loc în 1992, iar câștigător a fost liberalul Crin Halaicu. Al doilea primar ales a fost Victor Ciorbea de la PNȚCD, care a renunțat după 6 luni de mandat fiind propus prim-ministru. A preulat interimatul Viorel Lis, tot de la PNȚCD, care a câștigat apoi alegerile anticipate din noiembrie 1998.
A urmat democratul Traian Băsescu, ales în 2000. El a condus Bucureștiul până la finalul lui 2004, când a devenit președintele țării. Apoi, Bucureștiul l-a avut primar pe Adriean Videanu, tot de la PD. În 2008 dreapta a pierdut capitală în competiția cu medicul Sorin Oprescu, care a demisionat din PSD și a candidat independent pentru București.
Oprescu a obținut și al doilea mandat. Dar nu l-a dus la capăt. A fost suspendat din funcție după ce a fost reținut preventiv într-un dosar de corupție. Sorin Oprescu este în continuare fugar , în ciuda eforturilor autorităților române de a obține extradarea din Grecia.
În 2016 Gabriela Firea a devenit prima femeie aleasă primar general. Și totodată primul candidat PSD care câștigă capitală.
A candidat pentru un nou mandat în 2020 la alegerile locale amânate din cauza pandemiei. Dar a pierdut în față lui Nicușor Dan, candidat independent, susținut de Alianța USR -PLUS și de PNL.
Nicușor Dan a obținut și al doilea mandat de primar al Bucureștiului, tot că independent, susținut de USR, PMP și Forța Dreptei. Dar a renunțat pentru cea mai mare funcție în statul român, cea de președinte al României, câștigată la alegerile din 2025.

