“Plătim apă caldă și primim rece”. Noi probleme după avaria majoră din București
Bucureștenii care sperau să aibă apă caldă după remedierea unei avarii uriașe în rețea au parte de o surpriză neplăcută. Apă rămâne rece. Pentru că, în urma lucrărilor, după reîncărcarea sistemului, au apărut fisuri în alte conducte. Și e nevoie de noi reparații. Și cine știe ce va urma.
Avarii la rețeaua de apă caldă sunt în multe cartiere din București. Iar locuitorii din blocurile racordate la sistemul public s-au obișnuit în această vară cu lipsa apei calde. În unele zone, precum Șoseaua Mihai Bravu, problemele s-au ținut lanț.
Dan Gheorghe, jurnalist TVR: Muncitorii ne-au spus că, din primăvară până acum, au mai fost încă două avarii pe același segment de conductă.
Ce spun oamenii:
M-am săturat, repară, repară, și dup-aia iar. Adică cârpește. Și dup-aia repară din nou, repară din nou. Și mai ales iarna. Ne lasă aproape o lună de zile, câteodată.
Păi nici nu mai știu. Cred că e o lună de când nu e apă caldă.
Oamenii sunt îngrijorați și de costurile pe care le vor avea în facturi.
Ar trebui să fie caldă, dar este rece, iar apometrul numără apă caldă. Deci în Sectorul 3 nu avem apă caldă. Însă plătim apă caldă și noi primim rece.
Alte zone nu au apă caldă din cauza problemelor apărute la conductele secundare, după remedierea avariei uriașe care a afectat jumătate din Capitală.
În 17 august s-a produs una dintre cele mai grave avarii la o conductă magistrală din București, la intersecția Mihai Bravu cu Splaiul Unirii.
Pierderea masivă de apă a dus la oprirea forțată a CET Progresul.
Autoritățile dau asigurări că lucrurile vor reveni la normal cât de curând. Dar ce s-a întâmplat cu nouă zile în urmă se poate repeta oricând. O recunosc chiar oficialii Termoenergetica.
Adrian Gîtlan, director adjunct Termoenergetica: După remedierea avariei, care a durat circa două zile, am reînceput încărcarea sectoarelor. În ordine, 4, 3, 2. Și, în momentele încărcării, au apărut avarii de dimensiuni mai mici. În momentul de față încă ne mai chinuim să ridicăm în parametri zona Titan și zona Colentina. Până când nu reușim să modernizăm întreg sistemul de termoficare, aceste avarii sunt inerente.
Mihai Mereuță, președinte Liga Asociațiilor de Proprietari Habitat: E clar că trebuie să grăbim pe cât posibil ritmul de înlocuire a conductelor, măcar pe primar, pentru că altfel supunem la stres și secundarul.
Bucureștiul are peste 900 de kilometri de conducte magistrale. Pe cel mult 40 la sută s-au înlocuit țevile vechi.

