Primăria Capitalei începe procedurile pentru a prelua ELCEN de la Ministerul Energiei
Guvernul a aprobat memorandumul pentru această tranzacție. Primăria București, care are în subordine și Termoenergetica, va putea astfel să controleze întreg lanțul de producție și distribuție a căldurii în Capitală. Specialiștii se tem însă că va fi doar încă o companie care va administrată dezastruos de autoritatea locală.
ELCEN este cel mai mare producător de energie termică din România și principalul furnizor de apă caldă și căldură pentru București. Asigură și o cotă importantă din energia electrică pentru sistemul național. Guvernul a aprobat un memorandum prin care compania de Electrocentrale poate fi transferată de la Ministerul Energiei la Primăriei Capitalei. Controversele sunt legate de datoriile și valoarea ELCEN.
„Valoarea tranzacției va fi determinată de evaluarea de piață pe care o va face Ministerul Energiei în perioada următoare”, a anunțat Executivul.
Au mai fost și alte încercări pentru aceast transfer, fără succes însă.
Mihai Mereuță, președinte Liga Asociațiilor de Proprietari Habitat: “O dată în timpul primului ministru Ponta. Și atunci în 2013 s-au adoptat tot hotărâri de Guvern, hotărâri de Consiliu General de ziceai că mâine mâine se întâmplă. A mai existat în timpul prim ministrului Ciolacu. În 2024, Ministrul Energiei Burduja tot așa, spune acușica acușica, promisiuni. Iar, acum prim-ministrul demis, alt memorandum. Din păcate nu este credibil că se va întâmpla.“
Specialiștii în administrație publică spun că ar fi bine să se realizeze tranzacția, dar sunt sceptici de performanțele noii companii, având în vedere modul deplorabil în care Primăria Capitalei a administrat până acum, Termoenergetica și STB.
Dragoș Dincă, prof. univ. Administrație Publică, SNSPA: “Termoficarea reprezintă o piatră de moară a Bucureștiului și atunci sistemul de instituții și organizații care se ocupă de termoficare trebuie să fie regândit. Această trecere la municipalitate este un pas firesc, dar pe termen scurt reprezintă un risc pentru municipalitate, deoarece o instituție mare cu probleme serioase, iar Bucureștiul nu este în cea mai bună situație financiară azi.“
Specialiștii se așteaptă ca, după preluarea ELCEN, bucureștenii să plătească mai puțin pentru întreținere, dar consideră că autoritățile urmăresc mai degrabă ștergerea datoriilor istorice pe care Termoenergetica le are către ELCEN.
Potrivit datelor oficiale, Termoenergetica, din subordinea Primăriei Capitalei, are către Elcen o datorie de peste 1,6 miliarde de lei. Ultima factură achitată integral a fost cea din cea din august 2025.
Bugetul Primăriei Municipiului București pentru anul acesta este de 8,5 miliarde de lei, din care 2,5 milarde de lei sunt subvenții pentru Termoenergetica și STB, în timp ce bugetul total pe care îl gestionează și îl rulează ELCEN se ridică la aproximativ 9,5 miliarde de lei, mult mai mare decât cel al Capitalei.

