Ciprian Ciucu renunță la candidatura pentru funcția de prim-vicepreședinte PNL: „Nu, nu mă las. Doar mă repliez”
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că nu va candida pentru funcția de prim-vicepreședinte al PNL la Congresul Extraordinar de duminică, deși, spune el, primise propunerea colegilor și avea susținerea unei părți importante din partid.
Decizia vine în contextul dosarului deschis săptămâna aceasta pe numele său. Ciucu afirmă că nu vrea ca situația sa juridică să devină o vulnerabilitate pentru partid, într-un moment pe care îl consideră decisiv pentru direcția PNL.
„Nu vreau să îi pun în situația de a avea un prim-vicepreședinte urmărit penal. PNL trebuie să aibă o conduită ireproșabilă pentru a recâștiga încrederea românilor”, a scris Ciprian Ciucu.
Edilul spune că renunțarea la candidatură este decizia sa și că, în actualul context politic, partidul trebuie să păstreze „avantajul moral” în confruntarea cu PSD.
„Acum nu trebuie să fie despre persoana mea și despre ceea ce mi s-ar cuveni mie în urma acestor ani de muncă, ci despre lupta care va urma”, a transmis Ciucu.
Primarul Capitalei spune că se va concentra în continuare pe administrația Bucureștiului și pe proiectele pe care le are de dus la capăt.
„În ceea ce mă privește, în viața publică mă voi dedica exclusiv serviciului public în slujba bucureștenilor. Am prea multe de făcut pentru a pune orașul la punct, iar timpul este scurt”, a mai scris acesta.
Ciprian Ciucu a ținut să precizeze că nu se retrage din viața publică și că își păstrează încrederea în justiție.
„Nu, nu mă las, nu o luați așa! Doar mă repliez pentru a rezista cu demnitate împotriva a ceea ce este orchestrat împotriva mea. Dar am încredere în justiție”, a transmis primarul general.
În final, Ciucu le-a cerut liberalilor să se strângă în jurul lui Ilie Bolojan, înaintea Congresului pe care îl consideră esențial pentru viitorul partidului.
„Strângeți rândurile în jurul lui Ilie Bolojan! Sus inima, colegi liberali, sus inima, România!”, a scris Ciprian Ciucu.

