Președintele Iohannis apreciază că a fost „o decizie bună” comasarea alegerilor: Am avut o participare de peste 50%

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat marţi în cadrul unei conferinţe de presă susținute la Riga, unde a prezidat,  alături de omologul său polonez, Summitul Formatului „București 9”, că „a fost o decizie bună” să fie comasate alegerile locale şi europarlamentare. Șeful statului afirmă că alegerile s-au desfășurat bine.

Harta țării își schimbă ușor culorile. Gheorghe Flutur pierde șefia CJ Suceava. PSD a câștigat 27 de consilii județene

Harta României își schimbă ușor culorile, după alegerile de ieri. Social-democraţii au câştigat mai multe Consilii Judeţene faţă de ultimele alegeri locale. Asta înseamnă democrație, explică președintele PSD, după ce a fost întrebat despre faptul că social-democraţii ar putea să piardă judeţul Botoşani. PNL-ul a pierdut Suceava, situație despre care prim-vicepreședintele liberal spunea că este o mare durere personală. UDMR-ul își păstrează județele, iar Alianţa Dreapta Unită nu câștigă nimic.

Ultima Oră

Cele mai citite