Ceremonie controversată în Japonia, la 80 de ani de la capitularea în al doilea război mondial
Japonia a marcat 80 de ani de la capitularea în cel de al doilea război mondial. Autoritățile de la Tokio și-au recunoscut înfrângerea pe 15 august 1945, la doar câteva zile de la bombardamentele atomice de la Hiroshima și Nagasaki. Ceremoniile din acest an nu au fost lipsite de controverse, pentru că, potrivit presei nipone, mai mulți parlamentari și chiar un ministru au fost la un templu de lângă Tokio, unde sunt rămăşiţele a 14 criminali de război.
15 August 2025, 21:00 (actualizat 16 August 2025, 03:34)