Ceremonie controversată în Japonia, la 80 de ani de la capitularea în al doilea război mondial. Împăratul a rostit o declarație cu spatele spre public
Japonia a marcat 80 de ani de la capitularea în cel de al doilea război mondial. Autoritățile de la Tokio și-au recunoscut înfrângerea pe 15 august 1945, la doar câteva zile de la bombardamentele atomice de la Hiroshima și Nagasaki. Ceremoniile din acest an nu au fost lipsite de controverse, pentru că, potrivit presei nipone, mai mulți parlamentari și chiar un ministru au fost la un templu de lângă Tokio, unde sunt rămăşiţele a 14 criminali de război.
Oficiali niponi dar și mii de oameni au participat la o ceremonie la controversatul templu Yasukuni, considerat de națiunile asiatice atacate de Japponia în cel de al doilea război mondial drept un simbol al agresiunii imperialiste.
Printre cei 2,5 milioane de japonezi care au murit în cea de a doua conflagrație mondială se numără și 14 lideri care au fost condamnați pentru crime de război.
Împăratul Japoniei, Naruhito și premierul nipon, au participat la o ceremonie, în Tokio. Suveranul nipon a rostit o declarație cu spatele spre public.
China și Coreea de Sud condamnă vizitele efectuate de unii demnitari japonezi la templul Yasukuni, pe care le consideră acțiuni care amenință relațiile diplomatice dintre țările lor.

