Statul se împrumută tot mai mult de la cetățeni. Autoritățile au obținut peste 6 miliarde de lei din vânzarea de titluri de stat, de la începutul anului
Statul a ajuns să se împrumute tot mai mult, chiar și de la cetățeni. Numai anul trecut, autoritățile au atras peste nouă miliarde de euro din vânzarea de titluri de stat, prin programele “Tezaur” și “Fidelis”. Chiar dacă dobânzile par atractive, atunci când calculăm câștigul e bine să fim atenți și la inflație.
Numai de la începutul anului, autoritățile au obținut peste 6 miliarde de lei din vânzarea de titluri de stat prin programele „Tezaur” și „Fidelis”, potrivit informațiilor Trezoreriei Statului.
Din ianuarie și până în prezent, prin programul Tezaur, statul a oferit dobânzi de până la 7,4%. Și prin Fidelis, dobânzile au urcat la 7,5%, la emisiune de titluri de stat în lei și de 6,2%, la cele în euro, în anumite condiții. Câștigul real însă va depinde și de evoluția inflației.
Autoritățile și-au propus ca anul acesta să împrumute, de la populație, sume comparabile cu cele de anul trecut. În 2025, prin programul „Tezaur”, au atras peste 26 de miliarde de lei, iar prin „Fidelis”, alte peste 21 de miliarde de lei. Au fost cele mai mari subscrieri de la apariția celor două programe.
Ștefan Nanu, director general, Trezoreria Statului: Banii atrași finanțează deficitul bugetar și refinanțează datoria publică. Asta înseamnă toată structura de cheltuieli, investiții, salarii, pensii, ș.a.m.d. Plățile de dobânzi și de principal aferente programelor în care investesc, Tezaur, Fidelis, sunt practic cheltuieli de natură datoriei publice prioritare pentru noi.
Reprezentanții Trezoreriei Statului susțin că dobânzile pe care le oferă populației sunt comparabile cu cele pentru bănci, unde se licitează. Analiștii consideră însă că pentru stat poate fi mai avantajos să se împrumute de la cetățeni decât de la alți creditori.
Dragoș Cabat, analist financiar: Mai ales în momentele de criză prelungită este mai eficient pentru stat să se împrumute de la populația României decât să se împrumute de pe piețele internaționale, pentru că se împrumută mai ieftin.
Titlurile de stat pot avea și dobânzi mai mari decât au depozitele bancare. Câștigurile sunt neimpozabile.
Irina Chițu, analist financiar, director FinZoom: Titlurile de stat sunt o alternativă de economisire și investiții. Asta nu înseamnă să renunțăm la depozite. Avem și la depozite dobânzi de până la 7%, dar să nu uităm că acestea se impozitează cu 10% câștigul din dobânzi. Și comisioanele băncilor sunt de luat în seamă.
Părerile cetățenilor în ceea ce privește achiziția de titluri de stat sunt împărțite.
Experții avertizează că România se împrumută în afara țării la dobânzi ridicate, ca și cum nu ar avea un rating recomandat pentru investiții. Într-o postare pe rețelele de socializare, ministrul de Finanțe speră că până la finalul anului vor scădea costurile de împrumut ale statului.

