Siria anunţă confiscarea a 12 milioane de pastile de captagon, o amfetamină sintetică ilegală
Aproximativ 12 milioane de pastile de captagon au fost confiscate în timpul unei operaţiuni în apropiere de Damasc, a anunţat luni Ministerul sirian de Interne, relatează AFP.
Această confiscare reprezintă una dintre cele mai importante de când autoritatea de tranziţie a preluat puterea la sfârşitul anului 2024.
În urma “supravegherii şi monitorizării precise a unei reţele de contrabandă care încerca să treacă ilegal cantităţi mari de stupefiante în străinătate”, forţele de securitate au confiscat “aproximativ 12 milioane de pastile de captagon în regiunea Al-Dumayr”, a declarat generalul de brigadă Khaled Eid, directorul Departamentului de luptă împotriva stupefiantelor, într-un comunicat al ministerului, citat de Agerpres.
Liderul reţelei a fost arestat în timpul operaţiunii, potrivit generalului Eid. Drogurile confiscate vor fi distruse.
Captagonul, o amfetamină sintetică ilegală, a devenit principalul produs de export al Siriei în timpul războiului civil declanşat în 2011, constituind o sursă majoră de finanţare ilicită pentru regimul condus de Bashar al-Assad, care a transformat ţara într-un narco-stat.
De la căderea lui Assad, noile autorităţi au anunţat numeroase confiscări importante de captagon în toată ţara. Cu toate acestea, ţările vecine continuă să raporteze interceptarea unor transporturi mari.
Drogul a inundat regiunea, determinând ţările vecine să solicite Libanului şi Siriei să îşi intensifice eforturile de combatere a acestui trafic.

