Și pentru ei suntem oameni | Cruzimea faţă de animale, fenomen îngrijorător: Ce chinuri urmează este de neimaginat
Fenomenul cruzimii față de animale ia amploare și devine o problemă tot mai greu de ignorat. Medicii veterinari se confruntă zilnic cu cazuri de o violență greu de imaginat, iar organizațiile de protecție a animalelor atrag atenția că numărul victimelor crește alarmant. Atenție, urmează imagini și informații cu impact emoțional!
Marius Chirca, Asociaţia Kola Kariola: Aici avem un caz venit prin Poliția Animalelor, o pisică lovită în cap cu un obiect extrem de dur. Faptul că astăzi trăiește e o minune, de obicei eu sunt cel care cere domne’, faceți tot până la capăt. Eu, în acest caz, am întrebat de foarte multe ori doctorii domne’ de ce mai trageți de ea? E gata, suferă, deci mă simțeam vinovat că trag de viața ei, văzând că nu mai are nici o șansă. Ea a avut fractură craniană, mandibulă, maxilar, fragmente osoase intrate în căile respiratorii, ambele lăbuțe din spate operate.
Medicii veterinari semnalează că ajung în cabinete din ce în ce mai multe animale maltratate.
Andrei Petre, medic veterinar: Vedem tot felul de abuzuri, nici nu îți trec prin cap astfel de idei. Este un caz fericit dacă este fatal, pentru că, după aceea, ce chinuri urmează este de neimaginat. Puține accidente și mai multe agresiuni. Spunem accident de mașină, dar ne-a arătat și nouă filmări de la camerele de supraveghere în care mașina dă intenționat peste animale.
Specialiștii spun că astfel de comportamente ar trebui sancționate drastic – cu închisoare în momentul în care legea o permite sau cu consiliere psihologică în cazul minorilor.
Tudor-Tim Ionescu, doctorand ,,Cruzimea asupra animalelor în social media”: Modul în care vedem că aceste animale sunt abandonate, schingiuite, supuse la torturi, acestea toate sunt indicii foarte grave asupra unor comportamente antisociale ale persoanelor care comit astfel de infracțiuni și care, pe viitor, există șanse foarte mari ca această atitudine să se orienteze ulterior către copii, mame, femei, bătrâni și către toți ceilalți membri ai societății.
Pisicile, la fel ca toate celelalte animale domestice, sunt protejate prin Legea nr. 205/2004 privind protecția animalelor. Legislația însă nu reglementează și înmulțirea necontrolată a acestora.
Elisa Olaru, jurnalist TVR: În România, nu există o reglementare expresă pentru pisici, așa cum se întâmplă în cazul câinilor. Așadar, microciparea și sterilizarea nu sunt obligatorii, iar lipsa acestor măsuri duce la o creștere alarmantă a numărului de feline fără stapân. De exemplu, specialiștii spun că din doar 2 pisici nesterilizate în 6 ani pot apărea nu mai puțin de 67 de mii de descendenți.
Organizațiile de protecție a animalelor cer măsuri legislative urgente pentru stoparea fenomenului.
Atenție! Cruzimea față de animale și uciderea acestora se pedepsește cu până la 7 ani de închisoare! Puteți semnala cazurile la 112.
Citește #Și pentru ei suntem oameni | Apă şi hrană pentru pisicile fără stăpân, în schimbul PET-urilor
TVR a lansat un demers jurnalistic unic: o societate mai empatică și mai responsabilă. „Și pentru ei suntem oameni.” este campania marca TVR – în colaborare cu Poliția Română, ANSVSA, Guvernul României și Consiliul Județean Ilfov – prima dedicată informării, conștientizării și educării pentru protecția animalelor. Avem legi, avem instituții, avem poliție dedicată. Dar, zilnic, animalele sunt ignorate, abandonate sau abuzate. Respectul față de animale nu e un moft. Este o obligație legală și morală.

