Și pentru ei suntem oameni | Adopţia unui animal abandonat, o viață salvată și o nouă șansă la fericire
Numărul animalelor din adăposturi creşte de la o lună la alta. În spatele fiecărei cuști există o poveste de suferință, dar și o speranță. Fiecare adopție înseamnă o viață salvată și o nouă șansă la fericire. Toate animalele sunt vaccinate, deparazitate și sterilizate. Tot ce le lipsește este iubirea unei familii și căldura unui cămin. Atenţie, urmează informaţii şi imagini cu impact emoţional!
Ştirile TVR continuă campania „Și pentru ei suntem oameni.”, realizată în colaborare cu Poliția Română, ANSVSA – Guvernul României și Consiliul Județean Ilfov. Este prima campanie dedicată informării, conștientizării și educării pentru protecția animalelor. Avem legi, avem instituții, avem poliție dedicată. Dar, zilnic, un animal este ignorat, abandonat sau abuzat. Respectul față de animale nu e un moft. Este o obligație legală și morală, intr-o societate mai empatică și mai responsabilă.
Alexa, o pisicuţă care a trecut printr-un coșmar de neimaginat, este astăzi perfect sănătoasă și urmează să plece către o nouă familie adoptivă.
După luni de tratamente și recuperare, Alexa este acum complet refăcută.
Jucăușă, iubitoare și plină de viață, ea pleacă spre o familie adoptivă care o așteaptă nerăbdătoare.
La fel de impresionantă este și povestea Caelyei, o cățelușă care a fost bătută, luna trecută, de un bărbat de 71 de ani.
Cazurile lor sunt doar două dintre miile de animale care încă își așteaptă șansa la o familie iubitoare.
Spre deosebire de țări precum Anglia sau Statele Unite ale Americii, unde adopția unui animal implică taxe ce pot ajunge și la câteva sute de lire sau dolari, în România adopția este complet gratuită.
Cine vrea sa ia un animal din adăposturi trebuie sa completeze un contract de adopție și sa facă dovada spațiului de locuit și a venitului lunar.
În 2024, în adăposturile ASPA din București au fost cazați 2.291 de câini, iar 1.476 au fost adoptați. Cei mai greu de plasat rămân câinii seniori sau cei cu probleme de sănătate, dar asociațiile din străinătate joacă un rol esențial în oferirea unei șanse la viață și pentru aceștia
Abandonul animalelor se sancționează conform legii cu amenda între 3000 și 12.000 de lei, iar abandonul unui animal adoptat este considerat infracțiune și se pedepsește cu închisoare.

