Și pentru ei suntem oameni | Inițiativă educațională inedită: Elevii vor învăța cum să aibă grijă de animale
O inițiativă educațională inedită îi ajută pe elevi să descopere empatia și responsabilitatea printr-o legătură directă cu lumea animalelor. Proiectul s-a dovedit a fi un succes în anii trecuți: elevii au participat la campanii de voluntariat, au vizitat adăposturi și chiar au adoptat animale.
De la 8 septembrie, în cel puțin 15 școli din județul Ilfov, copiii din clasele a V-a și a VI-a vor putea participa la „Ora cu și pentru animale”, un curs opțional care îi învață cum să îngrijească animalele, cum să le trateze corect și care sunt obligațiile legale ale proprietarilor de animale.
Proiectul a fost un succes și în anii trecuți, când elevii s-au implicat în activități de voluntariat, au vizitat adăposturi și chiar au adoptat animale.
Cosmin Băjenaru, profesor la Școala Gimnazială Nr. 1 Glina: S-au implicat foarte mult în activități de voluntariat legate de drepturile animalelor. Au strâns hrană pentru animale, am mers împreună să vedem cum sunt tratate animalele într-un adăpost și chiar au adoptat animale de acolo. Feedback-ul a fost foarte bun, atât din partea elevilor care au participat, cât și din partea celor care doar au asistat. Dacă anul trecut aveam doar două clase a VI-a, anul acesta și copiii din a V-a au solicitat cursul. Așa că vom avea patru clase.
Mădălina Lixandru, medic veterinar: Copiii învață cum bunăstarea animalelor și condițiile în care acestea trăiesc influențează sănătatea noastră, dar și calitatea produselor de origine animală. Le explicăm, de exemplu, și ce semnifică codurile de pe cutiile de ouă.
Proiectul pilot este analizat de specialiști din Ministerul Educației, în vederea unei posibile extinderi la nivel național.
Cristina Petre Ghiță, inspector școlar general adjunct, ISJ Ilfov: Această disciplină nu presupune doar conținut teoretic. La ore vin specialiști din domeniul medicinei veterinare, din domeniul protecției animalelor, dar și experți în comportamentul animalelor. Este o disciplină unde elevii învață ce înseamnă empatia și responsabilitatea.
Astfel de cursuri există deja în alte țări, precum Spania, Franța sau SUA. Extinderea programului-pilot din Ilfov la nivel național ar putea plasa România în rândul statelor unde educația pentru protecția animalelor este parte integrantă a școlii.

