Șeful Centrului de Arși de la Spitalul Floreasca și șefa laboratorului de microbiologie au fost demişi

4 August 2025, 12:49 (actualizat 4 August 2025, 20:33)

Chirurgul plastician Tiberiu Paul Neagu, șeful Centrului de Arși de la Spitalul Floreasca, a fost demis luni de managerul spitalului, potrivit unui comunicat transmis de instituţie pe pagina sa de Facebook. A fost demisă și șefa laboratorului de microbiologie al spitalului, Ileana Coldea.

Decizia vine după ce sora unei paciente care a fost internată cu arsuri pe 70% din suprafața corpului la Spitalul Floreasca a semnalat mai multe nereguli în Centrul de Mari Arși.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, exclusiv la TVR Info: Eu cred că coordonatorul centrului de arși de la Floreasca este responsabil de ce se întâmplă în secția sau compartimentul pe care îl coordonează. Este aberant ca acest coleg să aibă această atitudine față de noi toți. Vă spun încă o dată: timp de aproape 10 zile acest subiect a fost în spațiul public, iar coordonatorul, sigur, a fost în concediu, nu am nicio problemă cu acest lucru, dar nu a dat nici măcar un telefon, să ne coordonăm cu o problemă importantă, spun eu, la nivel național, care a afectat, de data aceasta, exact compartimentul pe care îl coordonează.

În contextul incidentului recent de la Centrul de Mari Arși ne exprimăm înainte de toate profunda compasiune față de suferința pacientei și a familiei sale. (…) Pentru a preveni repetarea unor astfel de situații am decis următoarele măsuri, în completarea celor deja comunicate: reorganizare managerială – am luat decizia demiterii conducerii Centrului de Mari Arși, am luat decizia demiterii conducerii Laboratorului spitalului. Începând de astăzi, coordonatorul Centrului de Mari Arși este dr. Adrian Frunză, iar laboratorul este condus de dr. Oana Iulia Talpoș‘, a informat spitalul, într-un mesaj transmis pe Facebook.

Potrivit sursei citate, foaia de observație medicală a pacientei a fost trimisă, cu celeritate, Colegiului Medicilor pentru o analiză amănunțită, iar cei 63 de medici implicați (inclusiv medicii implicați în consulturile interdisciplinare) în tratarea pacientei vor trimite note de informare care să clarifice aspectele medicale ale acestui caz.

De asemenea, afirmă sursa citată, personalul mediu și auxiliar din Compartimentul de Mari Arși vor trimite note de informare către Comisia de analiza a cazului organizată prin decizie managerială.

Este în curs de implementare un sistem de feedback în timp real, prin care fiecare pacient poate semnala direct medicului șef de secție, managementului calității și conducerii spitalului orice nevoie sau neregulă. În parteneriat cu sindicatul unității vom organiza cursuri de comunicare cu pacientul pentru toți angajații. Prioritate vor avea secțiile cu grad crescut de dificultate, precum ATI, Arși, UPU‘, spun reprezentanții instituției.

De asemenea, susțin aceștia, au fost contractate servicii de proiectare pentru sistemul de ventilație și climatizare dedicat întregului Centru de Mari Arși.

Conform sursei citate, în această perioadă, personalul din Centrul pentru Arși a fost reinstruit în ceea ce privește igiena mâinilor, utilizarea echipamentului de protecție, măsuri în ceea ce privește izolarea bolnavilor și îngrijirea lor.

Totodată, s-au intensificat procedurile de curățenie și dezinfecție în toate spațiile.

Astfel, se arată în informare, există personal medical dedicat și se continuă acordarea de îngrijiri medicale pacienților internați.

Un singur pacient care suferă din cauza unei scăpări reprezintă un semnal de alarmă. Aceste lucruri nu trebuie și nu vrem să se mai întâmple‘, transmit reprezentanții spitalului. 

Cum se apără medicul Tiberiu Paul Neagu

Diana Brâncuș, jurnalist senior TVR: Conferențiarul Tiberiu Paul Neagu a trimis șapte pagini de precizări. Arată că nu este șef de secție, ci coordonator al compartimentului transformat în centru pentru arși, prin ordinul ministrului Sănătății. Spune că a fost mutat acolo în 2022, prin decizia managerului de atunci, pentru că nimeni nu voia să-și asume structura asociată cu probleme juridice și de presă. Declară că nu putea să demisioneze pentru că nu se consideră responsabil de problemele semnalate în presă. Iar prin demisie și-ar fi asumat deficiențe care, crede domnia sa, că țin de managementul spitalului și de infrastructura existentă. Medicul spune că și-a făcut bine treaba și că a urcat ratele de supraviețuire la nivel european. Iar centrul a fost lăudat pentru dotări și reușite. Medicul a dat explicații și despre concediul de odihnă: nu l-a prelungit și nici nu a fost rechemat la serviciu de conducere și a avut și un deces în familie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite