Sora Laviniei, pacienta de la Spitalul Floreasca transferată în Belgia cu o bacterie periculoasă, îi acuză pe medici că ar fi încercat să ascundă infecţiile intraspitalicești. ”Era ţinută într-o stare de durere continuă”

Centrul pentru Arşi de la Spitalul Floreasca nu mai poate primi pacienţi, după descoperirea unei ciuperci extrem de periculoase. Directorul unităţii, aflat în concediu, a solicitat prelungirea acestuia, fapt care a stârnit revolta ministrului Sănătăţii. Alexandru Rogobete i-a cerut demisia, aseară, acuzându-l de o atitudine nepăsătoare, în contextul în care au apărut dezvăluiri grave din partea unei paciente. Sora femeii acuză medicii că ar fi încercat să ascundă infecţiile asociate actului medical, inclusiv infecţia cu Candida auris, detectată abia după ce pacienta a fost transferată în Belgia.