Secetă în Ungaria. Câmpia Panonică este cea mai afectată

10 May 2026, 22:45 (actualizat 10 May 2026, 22:50)

Ungaria se confruntă cu o secetă din ce în ce mai pronunțată. Cea mai gravă situație este în Câmpia Pannonică. Statisticile oficiale arată că este ca și cum într-unul dintre ultimii cinci ani nu ar fi plouat deloc.

Din cauza secetei, guvernul maghiar face apel la populație să limiteze la maximum irigațiile neesențiale – cum ar fi în curțile unde există gazon.

S-a pus problema luării apei din Dunăre pentru irigații, dar ar fi o variantă provizorie și costisitoare.

Ar fi nevoie de refacerea completă a sistemului național de irigații prin conducte, dar, deocamdată, localnicii colaborează cu autoritățile centrale pentru găsirea unor soluții de moment.

Attila Szegi, purtător de cuvânt, Autoritatea Maghiară pentru Apă: Chiar ieri am fost în prospecție cu Gardienii Apei Sarret, de-a lungul graniței cu România și la Kis-Sarret, unde autoritatea hidrologică a cooperat de peste un an cu localnicii pentru a menține apa în regiune. Bazându-ne pe rezervele din râurile Criș și Berettyo, distribuim apa prin infrastructura națională, cu ajutorul important al cetățenilor, care, de exemplu, întrețin canalele și drenurile, și în coordonare cu colegii deviază apa pe câmpuri, acolo unde se poate.

În multe zone, umiditatea pământului a scăzut sub 120 de mm pe metru de sol – jumătate din valoarea normală. Regiunea lacului Velence trăiește de decenii din turism și mulți localnici sunt îngrijorați cum va fi sezonul de vară, în condițiile în care nivelul apei scade de la o săptămână la alta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite