Scandal la Muzeul Național „George Enescu”. Manuscrisele lui Enescu, bunuri de Tezaur, ținute de 4 ani în containere, în ger sau caniculă
Scandal uriaș în cultură, după ce o anchetă jurnalistică a scos la iveală că obiecte de patrimoniu de la Muzeul Național „George Enescu” ar fi fost distruse, fiind ținute în condiții improprii. Ministerul Culturii a anunțat că, din primele verificări, bunurile culturale din categoria Patrimoniu sau Tezaur nu au fost afectate. În schimb, jurnalista care a scris articolul acuză că este intimidată și hărțuită de reprezentanții muzeului.
Jurnalista Alexandra Tănăsescu este autoarea anchetei despre starea obiectelor de patrimoniu de la Muzeul Național George Enescu, aflat în șantier. Și acuză că după publicarea investigației a fost hărțuită de oficialii muzeului. Și aduce ca dovadă înregistrarea unei convorbiri cu avocata instituției.
Ministerul Culturii a precizat că avocata Lidia Chiran nu a avut mandat de reprezentare din partea Ministerului Culturii în ședința consiliului de administrație, dar are contract cu muzeul.
La rândul ei, avocata se apără. „Cultura la dubă” a dezvăluit că manuscrisele marelui compozitor George Enescu, inclusiv cel al operei Oedipe, precum și obiectele personale, piese de mobilier, fotografii și numeroase alte bunuri mobile clasate în Tezaur sau în Patrimoniul Național sunt ținute de 4 ani și jumătate în containere în aer liber.
Ministerul Culturii a transmis că a făcut verificări, dar nu a constatat distrugeri.
Muzeul Național „George Enescu” a răspuns pentru știrile TVR că manuscrisele lui George Enescu sunt păstrate conform normelor de conservare în vigoare. Cutiile sunt așezate pe rafturi, în containere. Muzeul fiind în restaurare, nu au fost găsite alte spații corespunzătoare pentru depozitare.
Muzeul Național „George Enescu” a intrat în șantier de consolidare și de restaurare din 2021. Lucrările ar fi trebuit finalizate în 2023.

