Şase vieţi salvate în urma unei prelevări de organe la SCJU Bistriţa

Spital, copii în spital / Profimedia Images
6 May 2026, 14:13 (actualizat 6 May 2026, 14:17)

Şase vieţi vor fi salvate în urma unei prelevări de organe care a fost efectuată la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Bistriţa, de la doi pacienţi aflaţi în moarte cerebrală, a transmis, miercuri, unitatea medicală.

“La Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Bistriţa s-a desfăşurat astă-noapte o intervenţie de prelevare de organe de la doi pacienţi declaraţi în moarte cerebrală, cu vârste de 41 şi 70 de ani, ale căror familii şi-au exprimat acordul pentru donare. O echipă medicală interdisciplinară din Cluj şi Bistriţa a prelevat, de la ambii pacienţi, rinichii, ficatul şi corneea, organe care au fost transportate către centre universitare din Cluj (pe cale terestră) şi Bucureşti (pe cale aeriană). Datorită acestui gest de umanitate şi curaj din partea familiilor celor doi pacienţi, cel puţin şase pacienţi primesc o nouă şansă la viaţă”, a informat SCJU Bistriţa.

Intervenţia s-a derulat sub coordonarea Agenţiei Naţionale de Transplant şi a beneficiat de sprijinul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, fiind pusă la dispoziţie o aeronavă din dotarea Inspectoratului General de Aviaţiei.

Echipa medicală de la Cluj a fost formată din dr. Horea Bocşe – medic primar în specialitatea Chirurgie generală şi dr. Dan Pop – medic primar în specialitatea Urologie.

Echipa de la SCJU Bistriţa a fost formată din: dr. Lehaci Grigore-Daniel – medic primar în specialitatea ATI – KDP, dr. Cechina Elena – medic primar în specialitatea ATI, dr. Moldovan Anca-Maria – medic primar în specialitatea ATI, dr. Ştefan Cornelia – medic specialist în specialitatea Chirurgie generală, dr. Pop Mihaela – medic primar în specialitatea Oftalmologie, dr. Silveştian Patricia – medic rezident an II în specialitatea Chirurgie generală şi şase asistenţi medicali.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite