Vin fiert și bucate de sărbătoare, la masa comunitară din Bistrița

Bistrițenii și-au făcut deja un obicei din a se aduna în oraș între Crăciun și Anul Nou, pentru a petrece împreună. Vinul fiert, bucatele de sărbătoare și hainele groase sunt ingredientele succesului. Anul acesta, la eveniment au venit mai mulți oameni decât se așteptau autoritățile – peste 300 de participanți. Toți spun că este ocazia perfectă să-și revadă prietenii și să se bucure împreună de zilele de sărbătoare.

Mișcare și voie bună la Zilele orașului Bistrița

Mare sărbătoare la Bistriţa în acest final de săptămână. Sunt zilele orașului și zona pietonală din centru este mai animată ca oricând. Pe terase pot fi degustate bunătăţi, iar la tarabele mesteşugăreşti se pot cumpăra tot felul de obiecte lucrate manual. 

Firma care deţine platformea minieră responsabilă de poluarea de pe râul Bistriţa, amendată cu 90.000 de lei. Debitul scurgerilor, în scădere. În două zile situaţia va intra în normal

Sunt trei zile de la poluarea râul Bistriţa și abia acum apa începe să se mai limpezească. Specialiştii de la Apele Române au constatat că a scăzut şi debitul scurgerilor din mină. Se menţin totuşi restricţiile pentru populaţie, până când situaţia va reveni la normal. Firma care se ocupă de dezafectarea minei a fost amendată cu 90 mii de lei, sumă la care se adaugă și costurile totale de monitorizare a calității apelor până la revenirea la normal. Miercuri, specialiştii vor face o expertiză tehnică autorizată în zona minei.

Pregătiri pentru redeschiderea Bisericii Evanghelice din Bistrița. Lăcașul de cult, primul din ţara noastră dotat cu un lift, a fost distrus în urma unui incendiu și restaurat cu trei milioane de euro

Biserica Evanghelică din Bistrița, monument istoric din secolul al XIV-lea, va răsuna din nou în acordurile muzicii religioase după ani de liniște apăsătoare. Lăcașul de cult, care a trecut printr-un proces amplu de restaurare, după un incendiu devastator, va fi redeschis în mai puțin de trei săptămâni.

10 școli închise în Alba, din cauza lipsei de energie electrică. Zeci de arbori prăbușiți în Bihor, Harghita și Suceava

Mai multe județe din vestul, nordul și centrul țării sunt lovite de iarna grea, în prag de primăvară. Zăpada și vântul au lăsat în beznă zeci de mii de gospodării, iar în Alba au rămas închise 10 școli. E o mobilizare cum poate n-a mai fost iarna aceasta. Echipe de la Electrica, de la Drumurile Naționale, dar și de la autoritățile locale au intervenit să curețe drumuri ori să repare rețele de alimentare cu energie electrică. Trenurile au înregistrat ore bune de întârzieri în Hunedoara, din cauza copacilor căzuți pe calea ferată.

Cod roșu de inundații în județul Timiș. Gospodării inundate, familii evacuate. O școală și o grădiniță au fost închise

Stare de alertă în Timiș, după ce apele revărsate ale râului Bega au inundat mai multe gospodării. La Școala Gimnazială din localitatea Răchita, cea mai afectată de viitură, 65 de elevi, preşcolari și dascăli au fost evacuați preventiv. Pompierii și voluntarii din Timiș și Arad au intervenit de urgenţă și au consolidat și supraînălţat digul din localitate cu mii de saci cu nisip. Sectorul Făget-Balinț al râului Bega este sub cod roșu de inundații până mâine dimineață, la ora 8. Vârful de viitură este așteptat în această seară, în zona Balinț.

Ultima Oră

Cele mai citite