Salvamontiștii cer deblocarea imediată a 300 de posturi. Fac eforturi supraomenești, ca să ajungă peste tot unde e nevoie de ei

8 August 2025, 19:56

Salvamontiștii cer deblocarea urgență a 300 de posturi, ca să poată face față solicitărilor care se înmulțesc de la o lună la alta. Chiar și așa, ar ajunge abia la jumătate din capacitatea necesară. Spun că fac eforturi supraomenești, ca să ajungă peste tot unde e nevoie de ei. Numai anul trecut au salvat 7.500 de persoane. Acum, în întreagă țară sunt 326 de salvamontisti, ceea ce înseamnă că acoperă doar 18% din cât ar fi nevoie.

În Brașov, cei 17 salvatori montani fac faţă cu greu solicitărilor și asta pentru că sunt foarte puțini. Spre exemplu, în urmă cu câteva zile, în cadrul unei intervenții, a fost nevoie participarea tuturor, timp de 24 de ore, pentru a salva câteva vieți omenești.

Sebastian Marinescu, şeful Salvamont Braşov: E destul de greu. Se lucrează în ture și cu program flexibil, acoperim 24 din 24 zona montană. Colegii mei fac eforturi supraomenești am putea spune. Vin foarte mult și în timpul liber. Au foarte multe zile pe care ar trebui să le ia recuperare sau care ar trebui plătite, din păcate s-a tăiat și sporul de periculozitate, iar în momentul de față există riscul că gradul și profesionalismul cu care se intervine la acțiuni să scadă.

În prezent, cei 326 de salvatori montani depun eforturi supraomenești pentru a putea face față intervențiilor. Chiar dacă gradul de răspuns la solicitări este de 100%, aceștia se confruntă cu un grad de acoperire a capacității operaționale de doar 18%.

Pentru a ieși cât de cât din impas, reprezentanții Salvamont spun că au nevoie urgență de deblocarea a cel puțin 300 de posturi.

Sabin Cornoiu, şeful Salvamont România: Să mai adăugăm circa 300-350 de oameni altfel să ajungem la 50% din capacitatea necesară și apoi în termen de 5 ani, să ajungem la 100%. Este o mare problemă în acest moment, noi nu mai ajungem să gestionăm foarte bine situația. Anul trecut am avut peste 6.500 de intervenții, aproape 7.500 de oameni salvați.

Salvarea celor care se accidentează sau se rătăcesc în zone greu accesibile ori pe condiții meteo nefavorabile și nu în ultimul rând a celor răniți în urmă atacurile urșilor sunt printre cele mai mari provocări ale salvatorilor montani. În cele mai multe cazuri, ei își pun viață în pericol.

Ultima inteventie dificilă a avut loc de curând în Munții Făgăraș, când doi turiști, după ce au fost fugăriți de un urs, s-au adăpostit într-un jnepeniș din care nu mai reușeau să iasă. Au fost găsiți de echipele Salvamont spre dimineață după ore intense de căutări.

Radu Ghidău, Federaţia Asociaţiilor Vânătoreşti din România: Au ajuns la o cifra alarmant de mare, undeva la 13.000 de exemplare, și atacurile s-au înmulțit, sunt atacați oamenii pe potecile montane marcate, sunt atacați oamenii în stațiuni turistice, sunt atacați oamenii care își pasc animalele, adică ciobanii și văcarii, sunt din ce în ce mai multe victime, iar primii care ajung la o asemenea situație este personalul Salvamontului împreună cu Jandarmeria Montană.

Numai în ultimele 24 de ore, Salvamont a salvat 20 de persoane.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă