România caută soluții după pierderea procesului cu Pfizer. Ministrul Sănătății a explicat în exclusivitate pentru TVR care sunt mizele negocierilor

14 April 2026, 13:10 (actualizat 14 April 2026, 19:04)

Ministrul Sănătăţii a explicat în exclusivitate pentru TVR care sunt mizele negocierilor pe care le va avea în Statele Unite, alături de ministrul Finanţelor, cu reprezentanţii companiei Pfizer. Delegaţia României merge în SUA după ce ţara noastră a pierdut procesul cu gigantul farmaceutic. Este vorba de o decizie în primă instanță care obligă România să plătească daune de 600 de milioane de euro.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Abordarea noastră va fi una exploratorie pentru început, încercăm să vedem și să înțelegem modul în care se va raporta compania la propunerea noastră de negociere și anume ca, în suma pe care o datorăm pentru vaccinurile anti-COVID, să putem introduce molecule și medicamente care nu sunt pe lista de compensate sau care nu sunt introduse încă în România. Există o listă identificată de Ministerul Sănătății, de aproximativ 15 molecule. În special discutăm despre medicamente inovative pentru pacienții cu cancer.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobere, urmează să se întâlnească, în perioada 14-18 aprilie, la Washington DC, cu reprezentanţii Băncii Mondiale şi a principalelor companii americane din domeniul sănătăţii, inclusiv cu reprezentanţii Pfizer.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite