Alexandru Rogobete, întâlniri la Washington cu reprezentanţii Băncii Mondiale şi ai companiei Pfizer

13 April 2026, 14:13 (actualizat 13 April 2026, 14:16)

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobere, urmează să se întâlnească, în perioada 14-18 aprilie, la Washington DC, cu reprezentanţii Băncii Mondiale şi a principalelor companii americane din domeniul sănătăţii, inclusiv cu reprezentanţii Pfizer.

Potrivit unei informări de presă transmisă de Ministerului Sănătăţii, Alexandru Rogobete va avea următorul program în Statele Unite ale Americii:

            * Miercuri – întâlnire cu reprezentanţii companiei Eli Lilly; participare masă rotundă ‘Combaterea cancerului ca politică economică: explorarea unor abordări pentru finanţarea îngrijirii eficiente a bolnavilor cu cancer pulmonare şi a capacităţii sistemelor de sănătate’ şi întâlnire cu reprezentanţii companiei Pfizer.

            * Joi – întâlnire cu reprezentanţii companiei GEHealthCare; o serie de alte întâlniri formale şi informale cu reprezentanţii Băncii Mondiale.

            * Vineri – participare masă rotundă ‘Acţiuni iniţiate la nivel naţional: un schimb de opinii la nivel ministerial privind reformele sistemului de sănătate’, întâlnire cu reprezentanţii companiei Medtronic şi o întrevedere cu reprezentanţii companiei Pfizer.

‘Vizita se înscrie în marja eforturilor depuse de ministrul Sănătăţii şi a autorităţilor guvernamentale de a transformara pierderea financiară din cazul vaccinurilor anti- Covid 19 într-un beneficiu real pentru pacienţi, asigurând accesul la tratamente care momentan lipsesc din sistemul public’, menţionează Ministerul Sănătăţii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă