Rogobete, în cazul fetiţei de 2 ani: “Funcționați ilegal? Puneți cheia în ușă! Astăzi!”. Raportul final, luni
Ministrul Sănătății a reacționat și pe pagina sa de Facebook în cazul fetiţei de 2 ani care a murit joi la clinica stomatologică din centrul Bucureștiului: „Funcționați ilegal? Puneți cheia în ușă! Astăzi!”.
„Este cel mai direct și cel mai responsabil apel pe care îl pot face după tragedia de aseară, de la o clinică de stomatologie. A murit un copil, într-un loc în care siguranța ar fi trebuit să fie garantată. Transmit condoleanțe familiei. Nu există cuvinte care să aline o astfel de pierdere, dar există responsabilitate. Și vă promit că nu voi lăsa această tragedie fără consecințe”, a transmis ministrul Alexandru Rogobete.
Din primele verificări ale Inspecției Sanitare de Stat „constatările sunt cutremurătoare” a spus Rogobete. Ministrul susține că „respectarea legislației este pentru unii opționalǎ, spații improvizate, protocoale ignorate. Exact aceleași probleme pe care le găsim, repetat, de luni întregi. Exact aceleași nereguli care, în final, ucid”.
„Astăzi spun limpede: dacă știți că funcționați ilegal, puneți cheia în ușă acum! Nu mai merge cu improvizații! Nu mai merge cu «lasă că nu se întâmplă nimic»! Deja s-a întâmplat. Și este ireversibil. Nu fac rabat, indiferent cine mă sună (…) Este o realitate crudă: mor oamenii pentru că unii aleg profitul în locul siguranței.”, a adăugat Alexandru Rogobete.

