Caz șocant în Capitală. O fetiță de 2 ani a murit la dentist, după ce a intrat în stop cardio-respirator, în urma unei proceduri de sedare profundă. Au fost deschise mai multe anchete
O fetiță de doi ani a murit, aseară, în urma unui stop cardio-respirator produs în timpul unei intervenții stomatologice, realizate într-o clinică privată din centrul Capitalei. Copilul fusese supus unei proceduri de sedare profundă, iar la câteva minute semnele vitale au scăzut. Parchetul, Poliția, Ministerul Sănătății, Direcția de Sănătate Publică și Colegiul Medicilor Stomatologi au deschis anchete pentru a stabili dacă au fost respectate procedurile medicale. Tatăl micuței acuză că medicii ar fi ignorat unele analize care arătau valori mărite la ficat și că apelul la 112 ar fi fost făcut cu întârziere. Cele două doctorițe de la clinica privată au fost deja audiate, iar la final au fost lăsate să plece.
Fetița era programată pentru două tratamente de canal și fusese sedată prin anestezie generală intravenoasă. La aproximativ 20 de minute de la administrarea substanței, copilul a intrat în stop cardio-respirator. Cele două doctorițe au început manevrele de resuscitare. De două ori au reușit să îi repornească inima, însă a treia oară copilul nu a mai putut fi salvat. După două ore și jumătate de la anestezie, clinica privată a chemat SMURD-ul și a anunțat poliția despre deces. Tatăl micuței le acuză pe doctorițe că au ignorat rezultatul analizelor de sânge.
Părinții spun că au semnat acordul pentru anestezie, bazându-se pe recomandările medicului anestezist. Părinții susțin că fetița nu avea nicio problemă de sănătate și le acuză pe cele două doctorițe că le-au omorât copilul din inconștiență și neatenție.
Reprezentanții clinicii au transmis într-un comunicat că regretă cele întâmplate și că vor coopera cu autoritățile pentru elucidarea cauzei morții.
Ministrul Sănătății a declarat că a trimis deja Inspecția Sanitară în control și a cerut Colegiului Medicilor să verifice dacă au fost respectate protocoalele și dacă există suspiciune de malpraxis. Raportul, spune ministrul, va fi gata cel târziu luni.
Trupul copilului a fost preluat de medicii legiști, iar Serviciul Vătămări și Ucidere din Culpă din cadrul Poliției Capitalei a început cercetările. Au fost ridicate mai multe acte de la clinică și au fost audiați angajații. Au răspuns la întrebări și cele două doctorițe colaboratoare ale clinicii. Una este medic anestezist și de terapie intensivă la Spitalul Militar, iar cealaltă pediatru și specialist ATI la CF2.
———————-
Joi, în jurul orei 19:30, Secția 10 Poliție a fost sesizată, prin intermediul 112, cu privire la faptul că, la o clinică stomatologică din Sectorul 3, un copil a intrat în stop cardio-respirator. Polițiștii s-au deplasat de urgență la fața locului, unde au constatat că aspectele sesizate se confirmă, fiind vorba despre o minoră, în vârstă de aproximativ doi ani, informează un comunicat al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București (DGPMB).
Echipajele medicale prezente au efectuat manevre de resuscitare, însă, în pofida eforturilor depuse de cadrele medicale, din nefericire, a fost declarat decesul micuței.
Medicii merg la Parchet pentru declarații
Daniel Dude, jurnalist TVR: Tatăl fetiței ne-a povestit că au existat o serie de schimburi de mesaje cu medicul anestezist care i-a asigurat să vină azi, să facă această intervenție, pentru că nu există nicio problemă, deși valorile analizelor au ieșit puțin mărite. Tatăl mai spune că mama a insistat să anuleze programarea și să vină în altă zi, când analizele sunt bune.
Trupul fetiței a fost deja preluat pentru expertiza medico-legală. Cele două doctorițe vor merge la Parchet pentru declarații. În acest moment este deschis un dosar de cercetare pentru omor din culpă.
Cazul a fost preluat de Serviciul vătămări și ucideri din culpă din cadrul Poliției Capitalei, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3, pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs tragedia.
Fetița ar fi făcut de trei ori stop cardio- respirator
Daniel Dude, jurnalist TVR: La ora 16.30 mama a venit cu fetița din Câmpulung, special la această clinică. A intrat la ora 17.00, a făcut anestezia, se pare că este un anestezic destul de puternic, care se face intravenos. După 20 de minute fetiței i s-a făcut rău, a făcut stop cardio-respirator, au resuscitat-o, și-a revenit, a făcut și al doilea stop cardio-respirator, din care au reușit iar să o salveze, iar la al treilea stop cardio-respirator nu au mai reușit să o readucă la viață. La ora 19.30 au fost anunțați polițiștii si SMURD-ul. Iar medicii de pe SMURD când au ajuns doar au constatat decesul.
Tatăl fetiței: Copilul a intrat în stop cardio-respirator, iar pe noi ne-au anunțat abia după o oră și ceva
Tatăl fetiței: La ficat au ieșit valori de șase ori mai mari. Azi, soția a sunat, a dat și mesaje pe WhatsApp, i-a spus că este în regulă, că poate să vină, că nu afectează cu nimic acele analize, acele valori mai mari. Soția a venit, după 20 de minute după ce a sedat-o sau au anesteziat-o, copilul a intrat în stop cardio-respirator. Iar pe noi ne-a anunțat abia după o oră și ceva. Și ambulanța la fel, a venit după o oră și ceva.
Fetița trebuia să facă două tratamente de canal, iar părinții au semnat că sunt de acord cu anestezia, a mai mărturisit tatăl.
Problema este că ei au sedat copilul cu niște analize ieșite rău. Asta e problema noastră mare, că ne-au anunțat după o oră și ceva că copilul este în stop cardio-respirator. De ce nu ne-a anunțat atunci, imediat, să intre soția? Eu am venit special de la Câmpulung, eu nu eram aici. Au omorât-o, asta este părerea mea. Nu știu ce a fost, inconștiență, neatenție. Am mai făcut o sedare la celalalt copil, mai avem un băiețel, și a fost în regulă. Dar a venit cu analizele bune. Cu toate că eu am insistat să nu vină, soția i-a spus să vină, le-a mai declarat jurnaliștilor tatăl fetiței.
Colegiul Medicilor Stomatologi București a anunțat, înt-o postare pe pagina de Facebook, că va oferi “organelor de anchetă judiciară întregul sprijin pentru identificarea persoanelor responsabile”.
Clinica transmite că va coopera cu autoritățile pentru investigații
Într-un comunciat de presă, reprezentanții clinicii unde a avut loc tragedia au transmis că se “va coopera deplin cu autoritățile competente în cadrul oricăror investigații pentru a elucida circumstanțele acestui tragic eveniment. Prioritatea noastră absolută rămâne transparența, responsabilitatea și prevenirea oricăror riscuri viitoare“.
Iată textul comunicatului:
Bună seară stimați reprezentanți ai presei, Înțelegem pe deplin interesul public ridicat generat de acest caz extrem de sensibil și apreciem rolul important al mass-media în informarea corectă a publicului. Tocmai de aceea, ne dorim ca informațiile publicate să reflecte cât mai exact realitatea și să nu anticipeze concluzii care, în acest moment, nu au fost stabilite de autoritățile competente. Ca urmare a materialelor apărute în spațiul public privind tragicul eveniment din 13 noiembrie, clinica Crystal Dental Clinic dorește să facă următoarele clarificări: “Suntem profund șocați și devastați de tragicul incident petrecut astăzi în cadrul unei proceduri de sedare profundă efectuată unui pacient copil. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse de echipa noastră medicală pentru resuscitare, micuța a suferit un stop cardio-respirator ireversibil. În ultimii peste 11 ani de activitate, clinica noastră a realizat cu succes mai mult de 1.700 de proceduri similare de sedare profundă, cu aceeași echipă dedicată și calificată, fără niciun incident anterior, punând mereu pe primul loc siguranța și confortul pacienților noștri, în special al celor mici. Acest eveniment neașteptat ne-a cutremurat întreaga echipă și ne-a amintit de fragilitatea vieții, în special a celor mai vulnerabili dintre noi. Transmitem cele mai sincere condoleanțe și gândurile noastre calde familiei îndurerate. Suntem alături de ei în această clipă de neimaginate durere și ne angajăm să oferim tot sprijinul necesar. Inimile noastre sunt cu voi, iar rugăciunile noastre – pentru liniștea sufletului micuței plecate prea devreme. Clinica noastră va coopera deplin cu autoritățile competente în cadrul oricăror investigații pentru a elucida circumstanțele acestui tragic eveniment. Prioritatea noastră absolută rămâne transparența, responsabilitatea și prevenirea oricăror riscuri viitoare. Vă mulțumim pentru înțelegere și respectăm intimitatea familiei în aceste clipe inimaginabil de grele. Vom transmite informații pe măsură ce investigațiile avansează.”

