„Republica privilegiaților”. Ce pensii ar avea magistrații după aplicarea pachetului 2 de măsuri

5 august 2025, 13:31 (actualizat 5 august 2025, 21:30)

Zeci de mii de pensionari speciali din domeniul serviciilor secrete și din Ministerul de Interne continuă să se pensioneze la vârste fragede, beneficiind de pensii care ajung la mii de euro lunar.

În ceea ce privește magistrații, presa a făcut calcule pe baza propunerii premierului Bolojan, potrivit căreia pensia acestora nu ar mai fi de 80% din venitul brut, ca în prezent, ci 70% din venitul net.

Iar cifrele sunt grăitoare pentru a înțelege de unde pornește rezistența sistemului și inflexibilitatea în zona justiției.

Concret, un judecător de la Curtea de Apel ar putea primi o pensie de aproximativ 14.000 de lei. La instanțele inferioare, suma scade: un judecător de tribunal ar încasa peste 12.000 de lei, iar unul de judecătorie, peste 11.000 de lei. În prezent, pensia medie a unui fost magistrat este în jur de 25.000 de lei, adică 5.000 de euro.

În multe cazuri, pensia ajunge să depășească salariul în plată al unui magistrat, pentru că în ultima lună de activitate se cumulează sporuri, prime și bonusuri. Astfel, calculul făcut pe baza a 80% din venitul brut obținut în acea lună generează pensii considerabil mai mari decât venitul lunar obișnuit al unui magistrat activ.

Declarațiile recente ale președintei CSM au stârnit un val de indignare. Aceasta susținea că pensia de 11.000 de lei este „mică”, declarație pe care instituția a încercat ulterior să o nuanțeze printr-un comunicat, acuzând presa că i-a trunchiat spusele.

În această dezbatere, s-a adus din nou în discuție propunerea unei reforme graduale a sistemului de pensii speciale.

Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, a declarat duminică, că reforma pensiilor militare va trebui făcută gradual, până în 2035, pentru a nu se crea „dezechilibre majore” cauzate de pensionarea anticipată a militarilor și persoanelor care activează în structurile de forță

Invitată în emisiunea Cine face Legea, Cynthia Păun – senatoare SOS de Ilfov, spune că pensiile militare, însă, sunt diferite de cele ale magistraților. Iar în contextul geopolitic actual, cu un război la graniță și accent pe reînarmare în Europa, se ridică și problema păstrării resursei umane în domeniul apărării. Iar cu privire la declarațiile lui Ionuț Moșteanu senatoarea a subliniat că se refera la o reformă graduală.

Cynthia Păun a mai spus că declarațiile președintei CSM sunt nefericite și nu fac decât să adâncească discrepanțele dintre magistrați.

Cred că declarația doamnei președinte de la CSM este cel puțin nefericită. Pentru că nu face decât să adâncească discrepanțele între magistrați, care sunt puși într-o republică a privilegiaților, și restul românilor care sunt impactați de toate măsurile de austeritate, a spus Cynthia Păun.

Problemele din justiție sunt și de imagine. Cazuri notorii, precum cel al fostului director al spitalului Malaxa, Florin Secureanu, sau al fostului primar Marian Vanghelie, au adus din nou în atenție dosare vechi de ani de zile, ajunse în prag de prescriere, în ciuda prejudiciilor uriașe.

Florin Secureanu, fost director la Spitalul Malaxa, va fi rejudecat. Condamnarea de 11 ani, anulată după 22 de amânări

Curtea de Apel București a decis reluarea de la zero a procesului în care Florin Secureanu, fost manager al Spitalului Malaxa din Capitală, fusese condamnat la 11 ani de închisoare pentru mită și delapidare. Decizia vine după 22 de amânări consecutive ale pronunțării, iar condamnarea anterioară a fost anulată.

Diana Mardarovici (PNL) este de părere că reforma pensiilor este necesară, dar trebuie făcută cu bună credință și în mod corect. După 50 de ani, magistrații pot fi chiar mai buni profesioniști, acumulând experiență de viață și profesională. Dar și ei, ca toți ceilalți cetățeni, trebuie să accepte că pensia nu poate depăși salariul activ.

Societatea funcționează prin echilibru și respect reciproc. Este firesc să cerem respect pentru profesia de magistrat, dar și magistrații trebuie să înțeleagă că a te considera „superior” față de restul societății nu ajută, este de părere Diana Mardarovici (PNL).

Eu cred că magistrații au un rol foarte important în societatea românească. Cred în același timp că nu e potrivit să ne privim de sus indiferent ce studii avem, indiferent ce muncă facem. Pentru că un om de rând, banal, ca mine, ca să ajungă la o pensie de 11.000 de lei, trebuie să contribuie ani de zile. Deci, ani de zile de contribuții mari pentru a ajunge la acest punct. Sunt de acord că pensia de 11.000 de lei e mică. Da, probabil că e mică. Adică, nu pot să zic. Dar cu ce o comparăm? Cu stilul lor de viață dinainte? Toată lumea la pensie trebuie să-și restrângă stilul de viață până la urmă pentru că pensia nu poate depăși salariul.

Ea a recomandat magistraților alternative pentru venituri suplimentare: pilonul II, investițiile sau economiile personale.

Nu poate să-mi spună cineva că până la 65 de ani obosește muncind. Sunt foarte mulți oameni care muncesc până la 65 de ani. Sunt oameni care aleg să muncească și după 65 de ani. Trebuie să ne respectăm în societate, dar respectul trebuie să vină și din partea cealaltă. Pentru că modul în care doamna președinta formula și după aceea a confirmat domnul Tudorel Toader este acest aer de superioritate divin aproape, pe care și-l dau singuri, pentru că noi nu le acordăm, a subliniat Diana Mardarovici.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite