Reacţia Ambasadei Bangladeshului la Bucureşti, după agresiunea livratorului asiatic
Ambasada Bangladeshului la București mulţumeşte preşedintelui României pentru declarația sa, în care condamnă incidentul de la Bucureşti, și pentru reafirmarea angajamentului durabil al României față de solidaritate, ospitalitate și toleranță.
Mesajul Ambasadei:
Ambasada Bangladeshului la București își exprimă sincera recunoștință Onorabilului Președinte al României pentru declarația sa oportună și principială de condamnare a agresiunii asupra unui cetățean din Bangladesh din noaptea de 26 august 2025 și pentru reafirmarea angajamentului durabil al României față de solidaritate, ospitalitate și toleranță.
Bangladesh și România au relații bilaterale excelente, susținute de o cooperare de lungă durată în domeniul educației, comerțului, mobilității forței de muncă și schimburilor culturale. Lucrătorii expatriați din Bangladesh aduc contribuții valoroase societății și economiei românești, servind totodată ca o punte vitală în consolidarea legăturilor de prietenie și parteneriat dintre cele două țări.
Ambasada recunoaște cu sinceră apreciere intervenția rapidă și decisivă a unui ofițer de poliție român în afara serviciului, care l-a imobilizat pe atacator și a asigurat arestarea acestuia. Ambasada mulțumește, de asemenea, autorităților și poporului român pentru sprijinul acordat victimei din Bangladesh în acest incident recent și tuturor bangladeshienilor din România, în general.
Ambasada sfătuiește lucrătorii din Bangladesh din România să nu se lase descurajați de acest incident izolat și le solicită să își continue activitatea cu încredere. Ambasada îi încurajează să contacteze Ambasada fără ezitare dacă au nevoie de asistență sau sprijin.
Trăiască prietenia dintre Bangladesh și România!

