Cazul de rasism care a șocat România. “Este inadmisibil să se întâmple așa ceva într-o țară care are o diaspora atât de mare”
Tânărul care l-a lovit pe livratorul din Bangladesh a fost arestat pentru 30 de zile. Acesta i-a spus polițistului care l-a imobilizat că nu se aştepta să fie văzut de cineva. Atenție, sunt informații și imagini care vă pot afecta emoțional! Tânărul s-a filmat cu telefonul mobil în timp ce îl lovea pe străin cu pumnii și îi cerea acestuia se întoarcă în țara sa, pe motiv că este “invadator”. Martor la incident, un polițist care se afla în timpul liber l-a prins pe agresorul în vârstă de 20 de ani.
În timp ce livratorul din Bangladesh aștepta să traverseze Șoseaua Colentina, agresorul de 20 de ani s-a năpustit cu pumnii asupra lui. În timp ce îl filma, l-a numit “invadator” și i-a cerut să se întoarcă în țara lui.
Un polițist de la Secția 7, care se îndrepta spre casă după terminarea programului, a fost martor la toată scena și l-a prins pe atacator.
“Am observat un cetățean care era agresat fizic de către un altul, motiv pentru care m-am apropiat de aceștia, somandu-l pe agresor. Acesta a încercat să fuga spre cealaltă parte a Colentinei, unde a fost imobilizat. Colegii mei fiind în fata secției de Politie m-au auzit și m-au ajutat să îl încătușez” – a povestit polițistul.
Agresorul este acum cercetat pentru lovire sau alte violențe. După administrarea probatoriului, agresorul a fost reținut pentru 24 de ore, iar ulterior instanța a dispus arestarea pentru 30 de zile.
Incidentul a indignat opinia publică și a dat nașterea mai multor reacții.
“Sunt scandalizat că se poate întâmpla într-o țară care apare în topurile de țări printre cele mai sigure din lumea asta și una dintre capitalele cele mai sigure din Europa, să vedem un exercițiu de bravare cu o persoană care se și filmează în timp ce agresează o altă ființă umană. Nu are legătură că e din Bangladesh, Nepal sau din România. E condamnabil că s-a întâmplat așa ceva.”
Daniel Țecu, președintele Federației Asociațiilor de Români din Europa: “Este inadmisibil ca în România să se întâmple așa ceva. România, care are 5 milioane de cetățeni în afara ei, în Uniunea Europeană. Cetățeni care au fost primiți în general cu brațele deschise. Bineînțeles că mi-ar plăcea ca în România, muncitorii să fie români, dar românii au plecat. Dacă au plecat, este normal ca ei să fie înlocuiți de muncitori din alte țări. Iar un astfel de comportament este intolerabil în orice țară europeană, mai ales în România, care are o diaspora atât de mare.”
Reprezentanții Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării s-au exprimat ceva mai ambiguu: Cătălin Raiu, membru CNCD: “Incidentul în sine nu ține neapărat de domeniul nostru, care este un domeniu contravențional. Noi ne ocupăm cu monitorizarea și sancționarea discursului incitator la ură. Noi evaluăm și sancționăm spre exemplu discursuri din mediul online și offline care incită la ură pe diverse criterii. Și, în foarte multe cazuri, corelăm conținutul cu gradul de violență pe care îl generează în societate.”
Potrivit ultimelor date oficiale, în ultimii trei ani, peste 300.000 de străini au primit dreptul să muncească în România. Autoritățile spun, însă, că pe teritoriul țării sunt înregistrați pentru muncă puțin peste 100.000 de străini.

