Psihologul Radu Leca, despre cazul livratorului asiatic agresat: Oamenii aceștia nu au venit la furat, au venit să muncească. Este dreptul lor să muncească și să trimită bani acasă, așa cum facem și noi
Cazurile de agresiune asupra unor persoane străine venite la muncă în România, din păcate, se vor înmulți, acum vorbim despre un caz izolat, a declarat psihologul Radu Leca, joi, la TVR Info, despre cazul livratorului din Bangladesh care a fost agresat de un tânăr de 20 de ani. Acești oameni nu au venit să fure, au venit ca să muncească, tocmai pentru că mulți români au ales să meargă, la rândul lor, să muncească în străinătate, și astfel, acum e nevoie de forță de muncă aici, explică psihologul.
“Se va duce această discuție către două elemente extrem de clare: 1. tot ceea ce înseamnă structura de bullying în școli, în viitorul apropiat, când familiile migranților vor trimite în școlile românești copiii – și atunci lucrurile vor scăpa de sub control; 2. se va intensifica, din păcate, la nivel național, această structură de practică, care exact ca și în cazul îngrozitor al femicidului, vor apărea și alte cazuri de acest tip. Aici avem de a face cu un element izolat. dar, fiindcă el va fi popularizat, la nivel de mass media, la nivel național teritorial, se vor mai găsi și alte persoane la fel de violente care vor reacționa extrem și total nedrept” – explică Radu Leca.
Psihologul spune că, așa cum mulți români merg și muncesc în străinătate și trimit bani familiilor lor, fără să fie atacați acolo unde muncesc, același lucru trebuie să se întâmple și cu muncitorii străini care vin să muncească în țara noastră.
“Pe noi – și îi întreb pe cei care sunt furioși – pe noi, români plecați în străinătate, ne atacă cineva când mergem să muncim, să livrăm pachete? Nu. Noi de ce trebuie să-i atacăm pe cei care ne ajută să avem confort? […] Noi am plecat (la muncă în străinătate). În locul nostru, trebuie să vină cineva care să muncească. Oamenii aceștia nu au venit la furat. Au venit să muncească. Este dreptul lor să muncească și să trimită bani acasă, așa cum facem și noi, familiilor lor.” – spune Leca.
Președintele Nicușor Dan condamnă cu fermitate agresiunea asupra tânărului livrator din Bangladesh, care a fost lovit și umilit, și îl felicită pe polițistul aflat în timpul său liber, care l-a imobilizat.
„Condamn cu fermitate agresiunea asupra unui tânăr venit la muncă în București, care a fost lovit și umilit doar pentru că nu s-a născut aici. Asemenea fapte sunt intolerabile. În ultimele săptămâni, s-au propagat în spațiul public voci care instigă la ură împotriva străinilor. Iar cuvintele au consecințe reale, uneori dramatice. Asemenea acte de violență xenofobă, oricât de izolate ar părea, constituie un atac la adresa valorilor fundamentale ale societății noastre„, a transmis președintele, într-un mesaj publicat pe rețelele sociale.
Șeful statului spune că autoritățile statului trebuie să trateze cu maximă seriozitate astfel de infracțiuni, motivate de ură, și are cuvinte de laudă pentru polițistul care a acționat în timpul lui liber.
Luni seară, în Sectorul 2 al Capitalei, un tânăr a lovit cu pumnul în plină figură un cetățean din Bangladesh, pe motive rasiale, a filmat și a transmis pe internet actul de violență.
Bărbatul din Bangladesh, care făcea livrări, era pe scuter și aștepta la trecerea de pietoni să traverseze, în momentul în care a fost lovit cu pumnul în față de atacatorul care i-a zis în engleză: Du-te înapoi în ţara ta! Ești un invadator!
Andrei Jianu, polițist aflat în timpul liber, a văzut scena și l-a imobilizat pe agresor, când acesta încerca să fugă.
În ajutorul polițistului au venit colegii săi de la Secția 7 și l-au dus pe agresor la sediu pentru cercetări. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, apoi arestat preventiv pentru 30 de zile.
Ancheta este continuată sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.

