Nicușor Dan: Condamn agresiunea asupra unui tânăr venit la muncă în București, care a fost lovit și umilit doar pentru că nu s-a născut aici. Oricine trăiește și muncește aici merită protecție și tratament egal
Președintele Nicușor Dan condamnă cu fermitate agresiunea asupra tânărului livrator din Bangladesh, care a fost lovit și umilit, și îl felicită pe polițistul aflat în timpul său liber, care l-a imobilizat.
“Condamn cu fermitate agresiunea asupra unui tânăr venit la muncă în București, care a fost lovit și umilit doar pentru că nu s-a născut aici. Asemenea fapte sunt intolerabile. În ultimele săptămâni, s-au propagat în spațiul public voci care instigă la ură împotriva străinilor. Iar cuvintele au consecințe reale, uneori dramatice. Asemenea acte de violență xenofobă, oricât de izolate ar părea, constituie un atac la adresa valorilor fundamentale ale societății noastre“, a transmis președintele, într-un mesaj publicat pe rețelele sociale.
Șeful statului spune că autoritățile statului trebuie să trateze cu maximă seriozitate astfel de infracțiuni, motivate de ură, și are cuvinte de laudă pentru polițistul care a acționat în timpul lui liber.
“Autoritățile ar trebui să trateze acest caz cu maximă seriozitate, ca o infracțiune motivată de ură. Felicit polițistul aflat în timpul liber care a intervenit rapid și cu mult curaj pentru a opri atacatorul, împiedicând astfel incidentul să degenereze.”
Nicușor Dan vorbește și despre românii plecați la muncă în străinătate și subliniază că oricine trăiește și muncește aici merită protecție și tratament egal.
“Mulți români sunt, la rândul lor, plecați la muncă în străinătate. Tocmai de aceea știm prea bine ce înseamnă să fii nevoit să îți cauți șansa departe de țară și de familie. Îmi reafirm angajamentul pentru o Românie care respectă drepturile fiecărei persoane, indiferent de naționalitate, etnie sau statut. Oricine trăiește și muncește aici merită protecție și tratament egal. Nu ura ne definește pe noi, românii, ci solidaritatea, ospitalitatea și toleranța” – a transmis șeful statului.
Luni seară, în Sectorul 2 al Capitalei, un tânăr a lovit cu pumnul în plină figură un cetățean din Bangladesh, pe motive rasiale, a filmat și a transmis pe internet actul de violență.
Bărbatul din Bangladesh, care făcea livrări, era pe scuter și aștepta la trecerea de pietoni să traverseze, în momentul în care a fost lovit cu pumnul în față de atacatorul care i-a zis în engleză: Du-te înapoi în ţara ta! Ești un invadator!
Andrei Jianu, polițist aflat în timpul liber, a văzut scena și l-a imobilizat pe agresor, când acesta încerca să fugă.
În ajutorul polițistului au venit colegii săi de la Secția 7 și l-au dus pe agresor la sediu pentru cercetări. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, apoi arestat preventiv pentru 30 de zile.
Ancheta este continuată sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.

