Protest al polițiștilor din Vama Sculeni față de ordonanţa „trenuleţ”. Manifestație de amploare pe 17 ianuarie, în Capitală

12 ianuarie 2025, 10:42 (actualizat 12 ianuarie 2025, 15:14)

Continuă protestele politiştilor din ţară, faţă de ordonanţa „trenuleţ”. De data aceasta s-au alăturat şi poliţiştii de frontieră: cei de la Vama Sculeni, din județul Iași. A fost prima lor acţiune de acest fel, după adoptarea ordonanței, care le taie o serie de plăți. Zeci de politişti au protestat în faţa punctului de trecere a graniței.

Aproximativ 150 de polițiștii au protestat timp de două ore la punctul de trecere a frontierei. Activitatea Vămii Sculeni nu a fost întreruptă, s-a lucrat normal.

Principala lor nemulțumire este legată de faptul că nu vor mai fi plătiți pentru orele pe care le lucrează sâmbăta și duminica. Un polițist de frontieră lucrează aproximativ 35-40 de ore în weekend. Dacă acestea nu le vor mai fi plătite, salariile lor se vor diminua cu 1.000-1.500 de lei.

Ei spun să responsabilitatea lor este mai mare acum, deoarece punctul de trecere a frontierei spre Republica Moldova este granița de est a spațiului Schengen și a NATO.

Sindicaliștii din Poliție au anunțat că vor organiza proteste săptămâna viitoare, în toate marile orașe din țară la sediile prefecturilor și inspectoratelor județene de poliție, iar pe 17 ianuarie va avea loc un protest de amploare la București.

Polițiștii de frontieră spun că dacă solicitările nu le vor fi solicitate, nu vor mai asigura paza la secțiile de votare organizate pentru alegerile prezidențiale care vor avea loc în primăvară.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite