Profesorii universitari se opun noului tip de masterat didactic de 1-1,5 ani, cum prevăd noile legi ale Educației
Există riscul dispariției masteratelor de specialitate, spun aceştia. Practic, viitorii profesori ar urma să ajungă la catedră mai puțin pregătiți, avertizează profesorii din universități. Noul masterat didactic devine obligatoriu din 2029 pentru cei care intră în învățământ.
Noua lege a învăţământului superior, adoptată în mandatul Ligiei Deca, prevede că actualul masterat didactic de doi ani va intra în lichidare la finalul acestui an universitar. Noul masterat didactic, cu durata de un an sau un an şi jumătate, ar urma să fie obligatoriu din 2029 pentru cei care vor să ajungă la catedră. De luni bune profesorii universitari se opun acestei variante de pregătire şi atrag atenţia asupra riscului dispariţiei masteratelor de specialitate.
OANA FOTACHE DUBĂLARU, decan Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti: Nu e doar o problemă legată de durată, din păcate e o problemă de fond, pentru că acest masterat didactic e aproape în integralitatea lui, pedagogic, didactic. Deci nu include formare de specialitate. Obligatoriu cerem ca după trei ani de licenţă să existe o formare a studenţilor, pentru că nu e de ajuns să ştii metode de predare, dacă nu ştii conţinuturi.
LIVIU ORNEA, profesor de matematică, Universitatea din Bucureşti: Dacă vrem învăţământ bun trebuie să formăm specialişti în meseriile de profesori de română, profesori de matematică, profesori de fizică, de profesori de chimie. Nu să le punem de-a valma. Sunt deci necesare mastere de specialitate şi singura opţiune viabilă, dacă vrem să facem ceva serios, este să nu se poată intra în învăţământul liceal fără un master de specialitate.
LUCIAN CIOLAN, prof. univ. Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei: Legea spune că un master poate avea între unu şi doi ani, dar în condiţiile în care au un an, un an şi jumătate, un student nu adună creditele Bologna şi asta are două consecinţe simple şi directe: unu – nu se poate duce la doctorat, dacă va dori vreodată, şi doi – are o problemă cu cadrul european al calificărilor.
Metodologia masteratului didactic este în consultare publică din vara acestui an.
DANIEL DAVID, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Ca ministru, cu siguranţă vreau să avem şi o componentă didactică importantă, dar nu vreau ca masteratele de specialitate să fie afectate de o posibilă astfel de opţiune. Cum vom reuşi să facem asta, nu ştiu, de la dvs aştept soluţii şi propuneri.
În cadrul unei dezbateri organizate de Academia Română, profesorii universitari au atras atenţia asupra nivelului analfabetismului funcţional din ţara noastră.
MIRCEA DUMITRU, vicepreşedinte Academia Română: Asta nu se datorează că noi acum discutăm cum aranjăm masteratul didactic şi masteratul de specialitate, ci se datorează, îmi pare rău să o spun, felului în care se predă de ani de zile în şcoala românească. Ori dacă s-a predat generaţii în şir în aşa fel încât 42% sau mai mult de 42% să poată să facă nişte calcule, nişte adunări, dar să nu ştie să le aplice în probleme concrete, înseamnă că ceva nu e rău în mintea copiilor, ceva e rău în felul în care îi învăţăm pe copiii aceia.
În prezent, cei care vor să fie profesori trebuie să urmeze două module pedagogice de 30 de credite fiecare, în paralel cu licenţa şi cu masteratul de specialitate.

