Avarie în Gara de Nord București. Sistemul de informare a călătorilor nu a funcționat timp de trei ore

4 July 2025, 09:05 (actualizat 4 July 2025, 13:06)

A fost haos, dimineață, în Gara de Nord din București. Timp de aproximativ 3 ore, sistemul de informare a călătorilor nu a funcționat. Pasagerii nu au avut date despre plecările și sosirile trenurilor. În plus, nu au funcționat nici camerele de supraveghere din incintă. De vină ar fi fost un deranjament al sistemului integrat de informare.

Problemele au început în jurul orei 7.00 dimineața și au continuat până spre ora 10.00, iar în acest interval nu au funcționat tabelele de afișaj, panourile electronice de informații și sistemul de supraveghere video cu circuit închis.

Panourile de informare nu au funcționat, prin urmare oamenii au fost nevoiți să meargă la birourile CFR pentru a afla linia și ora de plecare.

Sute de oameni au rămas descumpăniți pe peroane, în timp ce alții au încercat să obțină informații direct de la angajații CFR.

Avaria a fost remediată după trei ore.

 Ada Meseșan, purtător de cuvânt CFR: Nimeni nu a intrat în panică. S-a colaborat între CFR Infrastructură și CFR Călători. CFR Călători a înaintat listele cu trenurile – de unde vin și când ajung  – iar transmisia către public s-a făcut vocal, uman, cu megafonul. Călătorii știu că întotdeauna există biroul de informații CFR. S-a întâmplat, e o defecțiune pe care toată lumea o regretă.

Călătorii au avut de suportat, pe lângă lipsa de informații, și căldura, pentru că vineri Capitala se află sub avertizare cod portocaliu de caniculă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite